Σι-ένα και να καίει

Με αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο πρωταθλητής Ευρώπης Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να νικήσει τη Σιένα με 68-67 στην Τοσκάνη και να διατηρήσει ολοζώντανες τις ελπίδες για κατάληψη της 2ης θέση του ομίλου του top-16 της Ευρωλίγκας.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση, με τους πρωταθλητές Ιταλίας να γυρίζουν το σκορ και να ξεφεύγουν ακόμα και με δέκα πόντους (36-26) στην δεύτερο περίοδο. Ο Ολυμπιακός,

όμως, με συνεχόμενα τρίποντα και δυνατή άμυνα προηγήθηκε ξανά και κράτησε έως τέλους τη νίκη, η οποία όμως δεν του δίνει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τη Σιένα, αφού δεν καλύφθηκε η διαφορά της ήττας στο ΣΕΦ.

Πλέον ο Ολυμπιακός, που είναι με το… ενάμισι πόδι στα προημιτελικά, θα πρέπει να πάρει τα δικά του παιχνίδια και να περιμένει ένα στραβοπάτημα της Σιένα ώστε να μπορεί να κοιτάξει κάτι παραπάνω.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-36, 54-49, 67-68