Ο απόλυτος ξεπεσμός για την Ανόρθωση στην Κύπρο

Στη συνάντηση της προτελευταίας αγωνιστικής των πλέι οφ του Κυπριακού πρωταθλήματος η μοναδική ομάδα που καιγόταν για τους βαθμούς ήταν ο ΑΠΟΕΛ καθώς με διαφορετικό αποτέλεσμα από τη νίκη η ομάδα της Λευκωσίας, γνωστή σε όλους από τις σπουδαίες παρουσίες της στο Τσάμπιονς Λιγκ θα έχανε κάθε ελπίδα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Αντίπαλος του ΑΠΟΕΛ η επίσης γνωστή μας Ανόρθωση Αμμοχώστου που την περίοδο 2008-09 είχε αντιμετωπίσει στα

πλαίσια της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης τους δύο αιώνιους της οποίας προπονητής είναι ο Νίκος Κωστένογλου.

Όπως αποδείχτηκε εκ του αποτελέσματος ο αγώνας ήταν ντέρμπι μόνο στα χαρτιά με την ομάδα του ΑΠΟΕΛ να διαλύει την Ανόρθωση του Κωστένογλου και να πηγαίνει με την ψυχολογία στον έβδομο ουρανό στον τελικό της τελευταίας αγωνιστικής με την ΑΕΛ.

Χαρακτηριστικό του ξεπεσμού της ομάδας της Αμμοχώστου το γεγονός ότι έχανε με 5-0 από το ημίχρονο.