Μεγάλη ανατροπή και νίκη για τον Ολυμπιακό

Για 25 αγωνιστικά λεπτά οι ερυθρόλευκοι προβλημάτιζαν με την απόδοσή τους. Επέτρεψαν στην Κίμκι, και ιδιαίτερα στον Πλάνινιτς, να επιβάλλουν το δικό τους ρυθμό στο παιχνίδι και βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με 13 πόντους διαφορά (50-37) παρουσιάζοντας κακό πρόσωπο κυρίως στην άμυνα.

Αίφνης όμως άλλαξαν τα πάντα. Η ομάδα του Μπαρτζώκα εκμεταλλεύτηκε άριστα την κούραση των Ρώσων και με όπλο (αρχικά) το περιφερειακό σουτ κατάφερε να ισοφαρίσει 7 λεπτά πριν από το τέλος.

Η Κίμκι αιφνιδιάστηκε από την εξέλιξη και όταν ο Λο έβαλε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό

(68-71) όλα τελείωσαν. Ο Χάινς αναδείχθηκε στη συνέχεια νικητής με όλες τις μάχες που έδωσε με τους αντιπάλους ψηλούς, ο Σπανούλης και ο Σλούκας είχαν χέρι αλφάδι από τις βολές και η νίκη μπήκε στις αποσκευές του Ολυμπιακού.

Tα δεκάλεπτα: 23-19, 43-35, 60-54, 82-87

Κίμκι: Ογκουστιν 7, Φριτζόν 5, Κόπονεν 8, Βιάλτσεφ, Λόντσαρ 19 (9ρ), Ρίβερς, Μόνια 4, Πλάνινιτς 17 (13ασ), Ντέιβις 20 (9ρ).
Ολυμπιακός: Χάινς 19 (6ρ), Λο 5, Αντιτς 11, Σπανούλης 19 (7ασ), Περπέρογλου 1, Σερμαντίνι 4, Σλούκας 10, Πάουελ, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 13, Κατσίβελης.