Με το… αριστερό ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με τη φωτιά και τελικά κάηκε στο Βίλνιους χάνοντας με 84-83 από τη Λιέτουβος Ρίτας στην παράταση, μπαίνοντας με το αριστερό στην εφετινή Ευρωλίγκα.

Στα 18,8” πριν τη λήξη του κανονικού αγώνα, ο Διαμαντίδης ισοφάρισε σε 74-74 και κράτησε τον Παναθηναϊκό όρθιο στη «Siemens Arena», στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί, όμως, οι πράσινοι του Αργύρη Πεδουλάκη δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν των γηπεδούχων και -το κυριότερο- δεν κατάφεραν στην τελευταία επίθεση

να ανατρέψουν το σκορ και να πάρουν τη νίκη.

Αρχικά ο Ούκιτς και στη συνέχεια ο Φώτσης αστόχησαν σε σουτ και οι πρωταθλητές Ελλάδας άρχισαν με εκτός έδρας ήττα τις εφετινές τους υποχρεώσεις στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 42-42, 59-60, 74-74, παρ. 84-83

Λιέτουβος Ρίτας (Μπάουερμαν): Τέπιτς 6, Μπαμπράουσκας 10, Παλάσιος 12, Σειμπούτις 19, Γλυνιαδάκης, Γκετσεβίτσιους 7, Ορέλικ, Λίντεκα, Κουκ 10, Μπεντζιους, Σονγκάιλα 13, Γέλοβατς 7

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Κάρι 12, Μπατίστ 12, Φώτσης 3, Ούκιτς 8, Λάσμε 4, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 6, Γκιστ 10, Παππάς 5, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 13