«Κανονιέρης» ο Μήτρογλου

Με τη «φωτοβολίδα» του Κώστα Μήτρογλου, ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 τους «κανονιέρηδες» της Αρσεναλ και έκλεισε με νίκη την παρουσία του στο Champions League, ενώ πηγαίνει ως ισχυρός στην κλήρωση του Europa League στις 20 Δεκεμβρίου.Ο Ολυμπιακός
κατέβηκε κόντρα στην Αρσεναλ για να «καθαρίσει» το ματς, ωστόσο έπεσε πάνω σε μία ομάδα που παρά το γεγονός πως έπαιζε με πολλές αλλαγές, είχε διάθεση, πάθος και σωστή σκέψη.Η ομάδα του Βενγκέρ ήταν επικίνδυνη κάθε φορά που βρισκόταν στην επίθεση και το γκολ του Ροζίτσκι στο 38ο λεπτό ήρθε να επιβεβαιώσει αυτό. Αντίθετα, οι «ερυθρόλευκοι» τα περίμεναν όλα από τον Αμπντούν, ενώ πριν δεχθούν το 0-1 είχαν κάποιες φάσεις για να προηγηθούν και να αλλάξουν τα δεδομένα.Ολα διαφοροποιήθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Παρά το νωχελικό του ξεκίνημα, ο Ολυμπιακός πήρε τα πάνω και βρήκε τις απαντήσεις στα δύσκολα ερωτήματα της Αρσεναλ. Αρχικά με τον Μανιάτη, ο οποίος στο 65ο λεπτό ισοφάρισε και λίγο αργότερα (στο 73′) με τον νεοεισελθόντα Κώστα Μήτρογλου, ο οποίος με θαυμάσιο γκολ έδωσε το προβάδισμα και εν συνεχεία τη νίκη στους Πειραιώτες.Βάσει των αποψινών αποτελεσμάτων και με εκκρεμότητα τα αυριανά παιχνίδια, οι πρωταθλητές Ελλάδας βρίσκονται στους ισχυρούς ενόψει της κλήρωσης του Europa League.Οι συνθέσεις:Ολυμπιακός (Λεονάρντο Ζαρντίμ): Κάρολ, Ντιακιτέ, Μανωλάς, Κοντρέρας, Τοροσίδης, Μανιάτης, Φέισα (60′ Φουστέρ), Αμπντούν (72′ Μήτρογλου), Μασάντο, Γκρέκο, Τζιμπούρ (82′ Ιμπαγάσα).Άρσεναλ (Αρσέν Βενγκέρ): Στσέζνι, Τζένκινσον, Σκιλασί, Βερμέλεν, Κοκελέν, Μιντ (83′ Άνγκα), Ράμσι, Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν, Ροζίτσκι (46′ Αρσάβιν), Ζερβινιό, Σαμάκ.