Ήττα…κινδύνου για τον Παναθηναϊκό (Βίντεο)

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έκανε ένα τραγικό πρώτο δεκάλεπτο όταν επέτρεψε στους Βάσκους να πληγώσουν την ελληνική άμυνα από το τρίποντο και να φτάσουν τη διαφορά ακόμα και στους 21 πόντους (42-21).

Εν συνεχεία ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βελτιώσει τις αμυντικές επιδόσεις του και να μαζέψει λίγο τη διαφορά πριν το ημίχρονο (55-44). Στο τρίτο δεκάλεπτο μάλιστα συνέχισε ακόμα πιο δυνατά (με πρωταγωνιστές τον Μασιούλις και τον Διαμαντίδη) και έφτασε ακόμη και να προηγηθεί 57-58.

Η πολύ μεγάλη

προσπάθεια όμως που είχε γίνει για να γυρίσει το ματς στοίχισε σε δυνάμεις. Οι Βάσκοι πήραν και πάλι μπρος στο περιφερειακού σουτ (74-66) αλλά εκεί που έδειχναν ότι όλα είχαν κριθεί ο Παναθηναϊκός ανέκαμψε και έφτασε να διεκδικήσει τη νίκη στο τελευταίο σουτ. Την ευθύνη την πήρε ο Διαμαντίδης ο οποίος αστόχησε ρίχνοντας έτσι την πλάστιγγα στο μέρος της Λαμπορά.

Τα δεκάλεπτα: 34-19, 55-44, 65-62, 79-77

Μπασκόνια: Μαϊνόλντι, Χάμιλτον 2, Καουκένας 6, Χοτζ 6(2), Σαν Εμετέριο 15(5/7τρ, 4ασ), Πλάις 9, Ερτέλ 10(2), Κελάτι 8(2τρ, 4ρ), Γέλινεκ 6(2), Μπιέλιτσα 17(6/8δ, 6ρ)

Παναθηναϊκός: Μπράμος, Κάρι, Μπατίστ 2, Φώτσης 6(2τρ, 6ρ), Ούκιτς 14(1), Λάσμε 1, Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης 19(5/8τρ, 5λ, 7ασ), Γκιστ 6, Παππάς 4, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 19(3/4δ, 3/5τρ, 8ρ, 4κλ)

Highlights: Laboral Kutxa Vitoria-Panathinaikos… από Euroleague_Basketball