Ισχνό προβάδισμα για Λεβαδειακό

Το περιπετειώδες γκολ του Ρομέου στο 88ο λεπτό χάρισε στον Λεβαδειακό τη νίκη επί της Κέρκυρας (2-1) στο πρώτο ματς για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Φαβορί με ισχνό προβάδισμα, πλέον, οι Βοιωτοί ενόψει του επαναληπτικού της 31ης Ιανουαρίου.

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου προηγήθηκε με γκολ του Βασιλείου, η Κέρκυρα όμως δεν το έβαλε κάτω και ισοφάρισε με τον Σίμωση στο 30ο λεπτό. Ολα έδειχναν ότι η ομάδα του Ακη Μάντζιου θα έφευγε με το θετικό αποτέλεσμα, στο 88ο όμως ο Ρομέου έγραψε το τελικό 2-1.

Oι συνθέσεις:

Λεβαδειακός (Παράσχος): Κασμερίδης, Νικολακάκης (71′ Μουλόπουλος), Χοσέμι, Λισγάρας, Μεντί, Ζησόπουλος, Ρομέου, Ροτζέριο (62′ Κόρμπος), Πόι, Ακόστα, Βασιλείου (69′ Μίλιεβιτς).

Κέρκυρα (Μάντζιος): Αναστασόπουλος, Ζουμπουλάκης, Έντερ, Πετρούσης, Τσοκάνης, Μπουκουβάλας, Γκέσιος, Σίμωσης, Γιάντσης (53′ Αγρίτης), Σταμόγιαννης, Λεόν (65′ Ηλιάδης).