Η Ρεάλ αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό

Μετά από 18 χρόνια, η Ρεάλ προκρίθηκε σε τελικό Ευρωλίγκας. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο νίκησε 74-67 στο ισπανικό εμφύλιο την Μπαρτσελόνα στο Λονδίνο και θα αντιμετωπίσει στον τελικό τον Ολυμπιακό την Κυριακή στις 22:00.

Η Μπαρτσελόνα άρχισε καλύτερα το παιχνίδι και με όπλο τον οίστρο του Ναβάρο κατάφερε να δημιουργήσει προβάδισμα έναντι της μεγάλης αντιπάλου της.

Η Ρεάλ επέστρεψε με σαρωτική απόδοση στο δεύτερο δεκάλεπτο κατά το οποίο πέτυχε 28 πόντους όμως ο Αντε

Τόμιτς, όσο βαστούσαν τα πόδια του, κατάφερε να οδηγήσει την Μπαρτσελόνα η οποία προηγήθηκε με 9 πόντους 5 λεπτά πριν από το τέλος.

Κάπου εκεί όμως άρχισε η νέα και οριστική αυτή τη φορά επιστροφή της Ρεάλ στο ματς. Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ καθοδηγούσε άψογα, ο Ρέγες έπαιρνε τα ριμπάουντ το ένα μετά το άλλο και η “βασίλισσα” εκμεταλλευόμενη και τη μεγάλη κούραση της Μπάρτσα έφτασε στη νίκη και στον τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 33-39, 51-48, 67-74

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα, Χουέρτας 19(3), Αμπρίνες, Ναβάρο 9(2), Γιασικεβίτσιους 6, Τοντόροβιτς 2, Ουάλας 2, Ίνγκλις 5(1), Ραμπασέδα, Λόρμπεκ 6, Τζαγουάι, Τόμιτς 18.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 8, Σουάρεθ 6(2), Ρέγιες 17, Μίροτιτς 6(1), Ροντρίγκεθ 12(1), Μπέγκιτς 4, Κάρολ 2, Γιουλ 13(3), Σλότερ 6.