Η αγαπημένη ανατροπή του Ολυμπιακού

Η Σιένα εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι το παιχνίδι διεξαγόταν χωρίς θεατές και βρήκε τον Ολυμπιακό…μπόσικο. Με τον Γκριν να βρίσκει ρυθμό στο σκοράρισμα η μόνιμη, τα τελευταία χρόνια, πρωταθλήτρια Ιταλίας προηγήθηκε με 11 πόντους στο ημίχρονο ενώ στη συνέχεια το προβάδισμα της έφτασε και στους 15.

Ο Ολυμπιακός, ως είθισται, φέτος τα έδωσε όλα στο τελευταίο δεκάλεπτο και αντεπιτέθηκε. Στην αρχή της ανατροπής ο Περπέρογλου ήταν μόνος του και η Σιένα κατάφερε να αντισταθεί, έχοντας όμως απώλειες.

Την

ολική ανατροπή σήμανε το τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη στα 54 δευτερόλεπτα που έκανε το σκορ 74-73. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός έπαιξε καλύτερα άμυνα και με το εκπληκτικό 11/11 σουτ εντός πεδιάς στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασε σε μία ακόμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 25-36, 46-57, 78-73

Ολυμπιακός: Πέτγουεϊ 9, Λο 6, Ντάνστον 7 (8ρ), Σπανούλης 16 (2/3 τρ), Περπέρογλου 18 (4/5 τρ), Σλούκας 8, Αγραβάνης, Μάντζαρης 3, Καββαδάς 1, Λοτσέσκι 10.

Σιένα: Βιτζιάνο 4, Χάντερ 6, Κόρνοου 4, Ροτσέστι 2, Κάρτερ 10, Ορντερ, Νέλσον 9, Γκριν 28 (3/3 τρ)