Έφτυσε αίμα η ΑΕΚ με τον Ηρόδοτο

17:40 9/3/2014 - Πηγή: Matrix24

Όπως στον πρώτο γύρο στο Παγκρήτιο έτσι και στο ΟΑΚΑ ο Βαγγέλης Πλατέλλας σκόραρε το νικητήριο γκολ και η ΑΕΚ νίκησε την ατυχία και τον Ηρόδοτο (2-1), φτάνοντας τις 10 νίκες σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια.

Η ΑΕΚ είχε δύο χαμένα πέναλτι -φτάνοντας αισίως τα επτά στο εφετινό πρωτάθλημα- ενώ οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 30ο λεπτό.

Η Ενωση είχε προηγηθεί με τον Ανάκογλου στο 8ο λεπτό για να απαντήσει 20 δευτερόλεπτα αργότερα ο Πήλιος για τον Ηρόδοτο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ: Βούρας, Γεωργέας, Τσουκαλάς (59′ Τζάθας), Ρόβας, Τσιρίλο, Κορδέρο, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Γροντής, Ντακόλ, Μπρέσεβιτς.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Ζαφείρης Δ., Μπινιχάκης, Χατζηβασίλης (63′ Βελέτης), Γεωργόπουλος, Μπαλάφας, Αχιλλέως, Πήλιος, Χατζηανδρέου, Κοζυράκης, Κούρτι, Ζαφείρης Α. (57′ Μωραΐτης) (87′ Κλίνης).