Μπαρτσελόνα, η μεγαλοπρεπής

Η Μπαρτσελόνα έκανε τα… δύσκολα-εύκολα στη Βαρκελώνη, αφού στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να καλύψει το σκορ της ήττας της στο Μιλάνο. Δράστης ο Μέσι, ο οποίος μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ και 35 λεπτά αργότερα έκανε το 2-0. Στο ενδιάμεσο και συγκεκριμένα στο 39′ ο Νιανγκ είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία για τη Μίλαν (δοκάρι) να ισοφαρίσει 1-1 και να δυσκολέψει το έργο των Καταλανών.Στο 55′ η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Ο Βίγια βρέθηκε σε θέση βολής, σούταρε με το αριστερό και το 3-0 κάλυπτε το σκορ του πρώτου αγώνα και έστελνε τη Μπάρτσα στα προημιτελικά. Στις καθυστερήσεις οι Καταλανοί
σκόραραν και τέταρτη φορά με τον Αλμπα να βάζει το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.Στο άλλο ματς της ημέρας, στη Γερμανία, η Γαλατά έφυγε νικήτρια 3-2 και πήρε το εισιτήριο. Η Σάλκε είχε το υπέρ της 1-1, προηγήθηκε 1-0, αλλά η Γαλατασαράι δεν το έβαλε κάτω και πέτυχε τη μεγάλη ανατροπή στο πρώτο μέρος. Ολα αυτά σε πέντε λεπτά με τον Αλτιντόπ στο 37′ να ισοφαρίζει και τον Μπουράκ στο 42′ να κάνει το 1-2. Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και ισοφάρισαν με τον Μπάστος στο 63′, αλλά η Γαλατά χαμογέλασε στο τέλος φεύγοντας με το μεγάλο διπλό (3-2) και την πρόκριση στους «8».

szólj hozzá: Barcelona vs Milan 4:0 MATCH HIGHLIGHTS