Πρωτάθλημα μέσα στο Παλέ!

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 63-52 τον Ολυμπιακό, έκανε το 2-0 στη σειρά και ετοιμάζεται να στεφθεί πρωταθλητής Ελλάδος μέσα στο Φάληρο.
Για άλλο ένα παιχνίδι αποδείχθηκε ποια είναι η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα. Ένα καλό ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό για να κερδίσει τον ΟΣΦΠ
με 63-52 στο ΟΑΚΑ και να κάνει το 2-0 στη σειρά των τελικών.

Η ατμόσφαιρα στο κλειστό των εγκαταστάσεων του Ολυμπιακού Σταδίου ήταν φανταστική, η κερκίδα κόχλαζε, χωρίς να σημειωθεί το παραμικρό έκτροπο.

Από τους «πράσινους» ξεχώρισε για την απόδοσή του ο Ρόκο Λένι Ούκιτς που υπενθύμισε τις ηγετικές του αρετές σε ακόμα ένα μεγάλο παιχνίδι. Ο Τζέιμς Γκιστ ήταν ανίκητος στον αέρα και χάρισε απλόχερα τάπες που θα τις θυμούνται για χρόνια οι «ερυθρόλευκοι». Ο αρχηγός Δημήτρης Διαμαντίδης μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να βρισκόταν μακριά από τον καλό του εαυτό, όμως όταν η μπάλα έκαιγε, στο τέλος του αγώνα, πέτυχε το τρίποντο που κατά πολύ «κλείδωσε» τη νίκη.

Εκπληκτική ήταν η άμυνα του Παναθηναϊκού και στον δεύτερο τελικό, ειδικά στην τρίτη περίοδο, όταν και οι «πράσινοι» ανέτρεψαν το σκορ από το -8 και έχτισαν μία διαφορά που κράτησαν μέχρι και το τέλος του αγώνα.

Το Τριφύλλι καλείται την ερχόμενη Τετάρτη να κερδίσει ξανά στο ΣΕΦ και να στεφθεί πρωταθλητής Ελλάδος για το 2012-13 μέσα στο φαληρικό γήπεδο.

Ιδιαίτερα αγχωμένοι ήταν οι «πράσινοι» στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο δεν είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεση, παρότι αμυντικά στέκονταν καλά στο γήπεδο. Έχασαν πολλά επιθετικά ριμπάουντ κι εκδήλωσαν λιγότερες επιθέσεις από τους αντιπάλους τους. Διαδοχικά λάθη και βεβιασμένες επιθετικές επιλογές τους ανάγκαζαν να κυνηγούν στο σκορ, παρότι ο Ρόκο Λένι Ούκιτς έκανε εξαιρετική εμφάνιση, κρατώντας το Τριφύλλι μέσα στο παιχνίδι με 13 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασσίστ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε από το -8, όμως με έναν τρομερό Μάικ Μπράμο σε άμυνα και επίθεση, ισοφάρισε πολύ γρήγορα, χάρις στα μεγάλα σουτ του Ελληνοαμερικανού. Οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοσή τους και με καλύτερη ψυχολογία πήραν προβάδισμα στο σκορ, με καθοριστική συμβολή από τον Ραμέλ Κάρι και Τζέιμς Γκιστ που έδωσαν πολύ μεγάλη ενέργεια στον Παναθηναϊκό. Το Τριφύλλι είχε επιβάλει το ρυθμό του, κράτησε τον Ολυμπιακό σε πολύ χαμηλά επίπεδα με σπουδαία άμυνα και πήρε τη νίκη, που τον φέρνει ένα βήμα μόλις από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η εικόνα του ματς:

Λάθη και έλλειψη ορθών επιθετικών επιλογών

O Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Ούκιτς, Διαμαντίδη, Ματσιούλις, Γκιστ και Λάσμε. Mε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ούκιτς που σημείωσε δύο μεγάλα τρίποντα, το Τριφύλλι προηγήθηκε νωρίς στο σκορ με 8-3. Ο Πρίντεζης μείωσε για τους φιλοξενούμενους με λέι απ, αλλά ξανά ο κροάτης γκαρντ των «πράσινων» με ατομική προσπάθεια πήρε καλάθι και φάουλ (αστοχώντας τη βολή) για το 10-5. Ο Πρίντεζης με σουτ τριών πόντων μείωσε στο καλάθι και ο Σχορτσιανίτης που είχε περάσει στο παρκέ, πήρε την προσπάθεια, το φάουλ κι ευστόχησε σε 2/2 βολές. Ο Παπανικολάου πατώντας τη γραμμή έκανε το 12-10, την ώρα που ο Παναθηναϊκός έψαχνε τον Σχορτσιανίτη στο λόου ποστ. Ο Σπανούλης με τρίποντο από τα 7,5 μέτρα έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 12-14, αλλά ο Γκουίν απάντησε αμέσως με τον ίδιο τρόπο για το Τριφύλλι. Ο Χάινς με σουτ από μέση απόσταση έκανε το 15-16 κι ο Λάσμε ισοφάρισε με 1/2 βολές. O Παναθηναϊκός δεν είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι με δύσκολο σουτ του Άντιτς, 1/2 βολές του Σλούκα και καλάθι στην εκπνοή της περιόδου από τον Παπανικολάου πήραν προβάδισμα στο σκορ με 16-21.

Μάζεψε τη διαφορά με τον Oύκιτς που ήταν η μισή ομάδα

Με πολύ μεγάλο τρίποντο από τον Ούκιτς, ο Παναθηναϊκός έφερε τη διαφορά στο καλάθι στο ξεκίνημα του β΄δεκαλέπτου για το 19-21. Ο Ολυμπιακός κατάφερε με τους Χάινς και Λο που έτρεξε το γήπεδο, να αυξήσει το σκορ στο 19-25. Νευρικοί οι παίχτες του Τριφυλλιού έβρισκαν σίδερο στις προσπάθειές τους, παρά το ότι η μπάλα γυρνούσε σωστά. Με 2/2 βολές, ο Χάινς έδωσε αέρα 8 πόντων στον Ολυμπιακό, ενώ οι «πράσινοι» προσπαθούσαν να βρουν λύσεις μόνο έξω από τα 6.75. Ο μεγάλος αρχηγός έσπασε το ρόδι και με τρίποντο έκανε το 22-27. Ο Γκιστ μπλόκαρε εντυπωσιακά τον Πρίντεζη, ξεσηκώνοντας την κερκίδα. Ο Διαμαντίδης έδωσε εκπληκτική ασσίστ στον Γκιστ, ο οποίος κάρφωσε εντυπωσιακά για το 24-29. O Oύκιτς πόσταρε τον Σλούκα για το 26-31 και ο Μπράμος, μετά από τρομερή ασσίστ του Κροάτη, σηκώθηκε από τη γωνία σημειώνοντας το πρώτο του τρίποντο για το 29-31, σκορ με το οποίο έληξε το ημίχρονο.

Βαρβάτη ανατροπή

Ο Κατσίβελης με σουτ τριών πόντων έκανε το 29-34, με την έναρξη του γ΄δεκαλέπτου. Ο Ούκιτς σημείωσε 1/2 βολές και αμέσως μετά έβαλε ένα βαρβάτο ψηλοκρεμαστό τρίποντο για το 33-34. Μετά από εξαιρετική ασσίστ από τον Μπράμο, ο Λάσμε κάρφωσε, κάνοντας το 35-36. Ο Κατσίβελης σημείωσε και δεύτερο τρίποντο στην περίοδο, με τον Μπράμο να απαντά αμέσως για το 38-39. Ο Χάινς από το λόου ποστ σκόραρε, αλλά ο Μπράμος με νέο μεγάλο τρίποντο ισοφάρισε σε 41-41. Σε φάουλ που έγινε στο πρώτο βήμα, οι διαιτητές έδωσαν βολές, με τον Σπανούλη να έχει 2/2. Ωραία ασσίστ από τον Μπράμο, χάρισε ένα εύκολο λέι απ στον Κάρι για το 43-43. Ο αμερικανός γκαρντ του Παναθηναϊκού με 2/2 βολές έβαλε μπροστά το Τριφύλλι με 45-43 και μέσα σε αποθέωση Τζέιμς Γκιστ σημείωσε το πρώτο του τρίποντο για το 48-43. Με εκπληκτική διείσδυση, μπροστά σε δύο «ερυθρόλευκους», ο Κάρι ανέβασε τη διαφορά στο 50-43. Ο Διαμαντίδης πήρε το φάουλ και από τη γραμμή των βολών έκανε το 52-43. Ο Άντιτς τελείωσε τη φάση για τους φιλοξενούμενους, αλλά ζήτησε προκλητικά και φάουλ, κερδίζοντας δίκαια τεχνική ποινή. Ο Διαμαντίδης ευστόχησε σε 1/2 για το 53-45 και ο Γκιστ χάρισε την τάπα της βραδιάς πάνω στον Λο στη λήξη της περιόδου.

Έλεγχος του ρυθμού και σεμιναριακή άμυνα από Διαμαντίδη

Με μία βολή από τον Λο και κάρφωμα από τον Λο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 53-48. Την επιθετική ανομβρία των «πράσινων» έσπασε ο Κάρι, με φόλοου κάτω από τη ρακέτα για το 55-48. Στον αιφνιδιασμό μείωσε ο Περπέρογλου μετά από λάθος του Γκιστ σε 55-50. Ο Διαμαντίδης στη δεύτερη προσπάθειά του ευστόχησε έξω από τα 6.75, με τον αρχηγό να διαμορφώνει το 58-50, την ώρα που τα τελευταία λεπτά είχε βγάλει τρομερές άμυνες. Ο Ματσιούλις από τη γραμμή των βολών έβαλε 2/2 ανεβάζοντας τη διαφορά στο +10. Με τον ίδιο τρόπο ο Κατσίβελης μείωσε προσωρινά για τους φιλοξενούμενους. Νέα εκπληκτική ασσίστ του Μπράμου, χάρισε άλλο ένα χαϊλάιτ με κάρφωμα από τον Λάσμε για το 62-52. Ο Διαμαντίδης με 1/2 έκανε το 63-52 και 13 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα κράτησε τη μπάλα σε άλλη μία επίδειξη φερ πλέι, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει την πολύτιμη νίκη και να βρίσκεται μόλις ένα βήμα πριν από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 29-31, 53-45, 63-52

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 9, Κάρι 8, Ματσιούλις 2, Ούκιτς 17, Λάσμε 7, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 10, Γκιστ 5, Γκουίν 3, Σχορτσιανίτης 2, Ξανθόπουλος, Σκορδίλης

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 8 , Λο 3, Άντιτς 7, Σπανούλης 12, Περπέρογλου 2, Σερμαντίνι, Σλούκας 2, Πάουελ, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 4, Κατσίβελης 8