Με μια ματιά τα ματς της 2ης ημέρας στο EURO 2016

00:19 12/6/2016 - Πηγή: ΕΡΤ

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το παιχνίδι Αγγλίας-Ρωσίας (1-1) για την 1η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου στο Euro 2016. Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Ουαλία επικράτησε με 2-1 της Σλοβακίας. Με το δεξί μπήκε και η Ελβετία στη διοργάνωση που νίκησε με 1-0 την Αλβανία για τον πρώτο όμιλο.

Αναλυτικά:

Καλύτερη Αγγλία αλλά ούτε αυτή τη φορά κατάφερε να νικήσει στη πρεμιέρα μιας μεγάλης διοργάνωσης. Τα «τρία λιοντάρια» άνοιξαν το σκορ με τον Ντάιερ στο 73’, είχαν δοκάρι με τον Ρούνεϊ δύο λεπτά νωρίτερα (71’), αλλά ο Μπερεζούτσκι στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 1-1 για τους Ρώσους.

Ουαλία-Σλοβακία 2-1

Με τέρμα του Μπέιλ στο 10’ οι Ουαλοί πήραν προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο οι Σλοβάκοι που πίεσαν για την ισοφάριση τα κατάφεραν στο 61’ με τον Ντούντα που μόλις είχε περάσει στο γήπεδο.