Ίκαροι Σερρών: Στο δεύτερο έδειξαν (Χ)αρακτήρα

22:43 6/9/2018 - Πηγή: ΕΡΤ

Στο πρώτο σημαντικό φιλικό παιχνίδι της χρονιάς με αντίπαλο μια ομάδα που θα αντιμετωπίσουν φέτος στη Β εθνική οι Ίκαροι αναδείχθηκαν… ισόπαλοι με σκορ 55-55 κόντρα στον ΓΣ Ελευθερούπολης.

Οι δύο προπονητές έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα ενώ οι Σερραίοι πήραν μια πρώτη… γεύση από τη φετινή ομάδα των Ικάρων. «Δεν μας ενδιαφέρει το αποτέλεσμα στα φιλικά παιχνίδια. Δοκιμάζουμε σχήματα και πρόσωπα» είπε στην ΕΡΤ Σερρών ο προπονητής των Ικάρων Κώστας Σίσκος. Οι Ίκαροι δεν ξεκίνησαν καλά κι έχαναν στο 1ο δεκάλεπτο με 11-22, στα μέσα του

2ου όμως το 12-26 το γύρισαν σε 27-26 με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 27-27. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «κίτρινοι» ξεδίπλωσαν το ταλέντο τους, είχαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα, «έχτισαν» μια διαφορά πέντε πόντων αλλά οι φιλοξενούμενοι που ανέβηκαν φέτος στη Β εθνική και ενισχύθηκαν με έμπειρους παίκτες ισοφάρισαν στο τέλος σε 55-55.