Ίκαροι: Πρεμιέρα με νίκη

21:37 10/10/2018 - Πηγή: ΕΡΤ

Με νίκη ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο φετινό πρωτάθλημα της Β εθνικής η ανδρική ομάδα μπάσκετ των Ικάρων κερδίζοντας εκτός έδρας με 74-68 τη ΧΑΝΘ.

Οι «κίτρινοι» ξεκίνησαν καλά στο πρώτο δεκάλεπτο με πεντάδα τους Δαλαγκόζη, Γεωργιανό, Καραμπέκη, Παπαδόπουλο και Κακιούζη, κυριάρχησαν στους ψηλούς και προηγήθηκαν με 13-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Σερραϊκή ομάδα έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της κι έδωσε τη δυνατότητα στη ΧΑΝΘ να πάρει προβάδισμα με

36-34 (ημίχρονο).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι βελτίωσαν την άμυνα τους, πήραν το προβάδισμα στο σκορ με 39-43 και 43-45, η ΧΑΝΘ όμως με συνεχόμενα τρίποντα από τον Πέτροβιτς έκλεισε το δεκάλεπτο με υπέρ της σκορ (53-51). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Κώστα Σίσκου ανέβασαν την απόδοση τους, έβγαλαν άμυνες, ήταν εύστοχοι στις βολές στο τελευταίο δίλεπτο και πήραν τελικά το πρώτο φετινό ροζ φύλλο αγώνα κερδίζοντας με 74-68.

Δεκάλεπτα: 13-21, 36-34, 53-51, 68-74

Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Εκίζογλου

ΧΑΝΘ (Ζαφειρούδης-Τζιόμαλος): Ντίνος 3(1), Χονδρόπουλος 9(3), Παπαδόπουλος 9(1), Μπαλάσκας 5(1), Ζαφειρούδης, Γεωργάκης 10(1), Στεργίου-Πέτροβιτς 20(3), Δεληγιώργης 11, Βλαγκόγιας 1.

Ικαροι Σερρών (Σίσκος): Κάτος 2, Δούκας, Σιδερίδης, Γεωργιανός 12(2), Δαλαγκόζης 8(2), Φώτογλου 3(1), Παπαδόπουλος 9, Καραμπέκης 13, Θολιώτης 3(1), Κακιούζης 24.