Η Σπάρτη 3-2 τον Αιγινιακό σ’ ένα παιχνίδι με διπλή ανατροπή του σκορ

10:17 5/12/2016 - Πηγή: ΕΡΤ

Διαφήμιση για το ποδόσφαιρο ήταν το χθεσινό-δραματικό-παιχνίδι της Σπάρτης με τον πολύ καλό Αιγινιακό.

Η Λακωνική ομάδα, κέρδισε με 3-2, αφού χρειάστηκε να «γυρίσει» το σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η ομάδα της Σπάρτης, προηγήθηκε απ’ τα… αποδυτήρια με τέρμα που σημείωσε με κεφαλιά ο Γιαννίτσης, ύστερα από κόρνερ του Μπουντόπουλου.
Η ομάδα της Βόρειας Πιερίας, κατάφερε, σταδιακά, να επανέλθει και να σκοράρει δις (ένα γκολ ανά ημίχρονο).
Και

ενώ, τα πράγματα έδειχναν… διπλό, στο 80ο λεπτό, ο εκπληκτικός χθες Γιώργος Μπουντόπουλος, με όμορφο τρόπο ισοφάρισε το παιχνίδι και αφού είχε προηγηθεί άψογη συνεργασία σε επιθετική δράση της ομάδας.

Τρία λεπτά αργότερα και με το…»μομέντουμ» υπέρ των γηπεδούχων, ο έμπειρος Ηλίας Αναστασάκος, έγραψε το τελικό 3-2, μέσα σε γενική αποθέωση και αφού είχε εκδηλωθεί σωστή επιθετική πρωτοβουλία.
Το σκορ είχε «γυρίσει» για 2η φορά. Το παιχνίδι είχε θέαμα (10 ευκαιρίες), ενώ η Σπάρτη, διαμαρτυρήθηκε για ένα γκολ του Κώστα Ηλιόπουλου, που ακυρώθηκε ως οφ-σάιντ απ’ τον βοηθό διαιτητή.
Ήταν μία σπουδαία νίκη για τους γηπεδούχους. Ήταν η πρώτη ήττα του καλού Αιγινιακού, που έχασε το παιχνίδι μέσα απ’ τα… χέρια του.

φωτό: Στ. Ζορμπαλάς