ΑΟΣ: «Πράσινη καταιγίδα» στο μπάσκετ

20:14 2/12/2017 - Πηγή: ΕΡΤ

Την έκτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η ανδρική ομάδα μπάσκετ του ΑΟΣ που για την 9η αγωνιστική της ΕΚΑΣΑΜΑΘ νίκησε με 102-44 τον Απόλλωνα Δράμας.

Οι «πράσινοι» μετέτρεψαν σε παράσταση για ένα ρόλο τον αγώνα «συντρίβοντας» τους αντιπάλους τους με διαφορά 58 πόντων. Το «τριφύλλι» έθεσε τα θεμέλια για τη τελική επικράτηση από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο του παιχνιδιού. Οι αθλητές του Γιάννη Μπουτάκογλου πίεσαν ασφυκτικά τους Δραμινούς, έβγαλαν αιφνιδιασμούς και προηγήθηκαν με 12-0 στο 4′. Ο Μποζουτσίδης ήταν ορεξάτος στο παρκέ, με τον Α.Ο.Σ. να κυριαρχεί ολοκληρωτικά

στο γήπεδο και τη περίοδο να λήγει 33-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση για το «τριφύλλι» ο Γιαβρόπουλος. Οι «πράσινοι» δεν απειλήθηκαν από τον Απόλλωνα (44-22 στο 15′) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 51-25. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ασημάκης ήταν ασταμάτητος στην επίθεση. Ο Α.Ο.Σ. έχοντας εξαιρετική κυκλοφορία μπάλας και ευστοχία από μέση και μακρινή απόσταση ανέβασε τη διαφορά σε δυσθεώρητα ύψη (80-36). Στη τέταρτη περίοδο οι Σερραίοι παρά το γεγονός ότι είχαν «κλειδώσει» τη νίκη δεν χαλάρωσαν στο παρκέ ξεπερνώντας και τους 100 πόντους.

Διαιτητές: Δημάδης – Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 33-13, 51-25 (ημ.), 80-36, 102-44

Η πρωτότυπη φωτογράφιση του ΑΟΣ

Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Σταμπουλής 10 (1), Λαδιάς 9 (3), Μποζουτσίδης 17 (3), Τερζής 9, Κούτσας 9, Ασημάκης 21 (1), Μητρούδης 4, Γιαβρόπουλος 15, Χορτομάρης 8 (2), Τζουμαϊλής, Κυριακόπουλος.

Απόλλων Δράμας (Θεοδωρίδης): Μαρκετάκης 5 (1), Βασιλείου 6, Θεοδωρίδης 2, Κολοβής 4, Καρατσομπάνης 19, Πορφυριάδης 8 (2), Κουγιμτζής, Μπάλλας, Τικταπανίδης.

– ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (9/12/2017): ΔΟΞΑΤΟ – Α.Ο.Σ.