Α.Ο.Σ. : «Άνθισε τριφύλλι» και στο… Παγγαίο

20:29 20/1/2018 - Πηγή: ΕΡΤ

Δέκατη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα μπάσκετ του ΑΟΣ στο πρωτάθλημα που για την 13η αγωνιστική του Α ομίλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ συνέτριψε με 86-40 το Παγγαίο.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους «πράσινους» και προηγήθηκαν με 4-7 στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου. Όταν όμως η «μηχανή» του Α.Ο.Σ. ζεστάθηκε, τότε άλλαξε άρδην το σκηνικό του αγώνα με το «τριφύλλι» να κυριαρχεί στο παρκέ. Το εναρκτήριο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 21-11. Στη δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» δίδαξαν μπάσκετ στους αντιπάλους τους «χτυπώντας» στον αιφνιδιασμό, δεχόμενοι μόνο 2 πόντους. Το δεκάλεπτο έληξε 45-13. Στη τρίτη περίοδο

το σύνολο του Γιάννη Μπουτάκογλου δεν χαλάρωσε, ήταν εύστοχο από κοντινή και μέση απόσταση και η διαφορά πλησίασε τους 50 πόντους (69-22). Το τέταρτο δεκάλεπτο έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα και ο Α.Ο.Σ. πρόσθεσε στο ενεργητικό του άλλους δύο πολύτιμους βαθμούς και θα πάει στη Δράμα με καλή ψυχολογία για το ντέρμπι του επόμενου Σαββάτου με τον ΚΑΟΔ.

Διαιτητές: Γιαννούλης – Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 21-11, 45-13 (ημ.), 69-22, 86-40

Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Σταμπουλής 13 (1), Λαδιάς 5 (1), Παπαδόπουλος 11, Μητρούδης 4, Τερζής 6, Δεληγιάννης 15 (1), Κούτσας, Τζουμαϊλής 4, Ασημάκης 16 (2), Καρακώστας 10 (3), Γιαβρόπουλος 2, Χορτομάρης.

Παγγαίο: Ανίσογλου 14 (4), Μακρής, Στυλιανίδης, Καρακόλιας, Μελιάδης 4 (1), Δημητρίου 15 (2), Κομίτης, Γούλας 5 (1), Τσιουτσιουλής, Ζερφειρίδης, Γουδούτσης 2.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (27/1/2018): ΚΑΟΔ – Α.Ο.Σ.