H Aλβανία έβγαλε την ψυχή των Γάλλων, 2-0 στο τέλος οι «τρικολόρ»

00:32 16/6/2016 - Πηγή: ΕΡΤ

Έπρεπε να περάσουν ενενήντα λεπτά αγώνα στο «Βελοντρόμ» για να λύσει τον «γόρδιο δεσμό» στην άμυνα των Αλβανών ο Γκριεζμάν που με γυριστή κεφαλιά «λύτρωσε» τη Γαλλία και έδιωξε το άγχος από τα πόδια των συμπαικτών του.

Ο Παγέ, που για άλλο ένα παιχνίδι ήταν ο κορυφαίος, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 2-0, στέλνοντας τους «τρικολόρ» στην επόμενη φάση του Euro2016.

Από ένα δοκάρι είχε η κάθε ομάδα, με την Αλβανία να αποχαιρετά του Euro και να αρκείται

στις καλές εντυπώσεις που άφησε στον αγώνα, αλλά τους Γάλλους να παίρνουν τους βαθμούς και την πρόκριση.

Η Αλβανία που πολλοί προεξοφλούσαν ακόμα και συντριβή της από τους διοργανωτές, τελικά αποδείχθηκε σκληρό καρύδι, άψογα οργανωμένη στην άμυνα και μάλιστα η ομάδα του Ντε Μπιάσι είναι αυτή που έφτασε κοντά στο γκολ.
Σε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο η μοναδική ευκαιρία και μάλιστα μεγάλη ήταν στο 39’. Υστερα από έξυπνη εκτέλεση κόρνερ ο Λενιανί έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα κόντραρε σωτήρια στον Εβρα, καταλήγοντας σε κόρνερ.