«Ξύπνησε» ο Πολ Πιρς και εύκολο 2-1 για τους Μπόστον Σέλτικς

Αν και έμειναν πίσω στο σκορ στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης, οι Μπόστον Σέλτικς συνέτριψαν με 107-91 τους Φιλαδέλφεια 76ερς στο «Wells Fargo» και προηγήθηκαν με 2-1 στη σειρά.Με επιμέρους σκορ 13-2 στα μέσα του δεύτερου 12λεπτου, οι «κέλτες» ξέφυγαν με 47-39 και εν τέλει επανέκτησαν το πλεονέκτημα έδρας στην ημιτελική σειρά των playoffs της ανατολικής περιφέρειας. Με την καταλυτική συνεισφορά των Κέβιν Γκαρνέτ και Πολ Πιρς η διαφορά έγινε γρήγορα διψήφια, οπότε το υπολειπόμενο διάστημα της αναμέτρησης εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία.Συνολικά
ο Γκαρνέτ είχε 27 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ στο ημίχρονο είχε ήδη «γράψει» 17 πόντους με 13 στη δεύτερη περίοδο. Επίσης οι Σέλτικς ξεκίνησαν το δεύτερο μισό του παιχνιδιού με νέο «ξέσπασμα» 11-2, οπότε έφτασαν στο 71-51. Η μεγαλύτερη διαφορά καταγράφηκε στους 25 πόντους.Άλλωστε οι εκπρόσωποι της Μασαχουσέτης έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο, στο δεύτερο και στο τρίτο 12λεπτο. Πίεσαν ασφυκτικά την πρώτη πάσα των αντιπάλων και περιόρισαν αποτελεσματικά την κινητικότητα των «σίξερς» στο παρκέ. Όλα αυτά ύστερα από μία πρώτη περίοδο, στην οποία οι Σέλτικς εμφάνισαν κάκιστη εικόνα.Από την πλευρά του, ο Πιρς είχε 24 πόντους με 6/17 σουτ και 11/14 βολές. Επίσης μάζεψε δώδεκα ριμπάουντ στην πρώτη του καλή εμφάνιση στη σειρά, η οποία συνδυάστηκε με ευρεία νίκη του συλλόγου της Βοστόνης.Ακολούθησε ο Ραζόν Ρόντο με 23 πόντους, 14 ασίστ και έξι ριμπάουντ. Στους 13 πόντους έφτασε ο Μικαέλ Πιετρούς, στους δέκα ο Μπράντον Μπας, ενώ ο Ρέι Άλεν είχε τρεις με 1/1 σουτ και ο Έιβερι Μπράντλεϊ μηδέν με 0/2, αντίστοιχα. Οι δύο τελευταίοι, όπως και ο Πιρς, δεν είναι στο 100%, αλλά ενισχύουν, όσο μπορούν την ομάδα τους.Ακόμα, ο Ράιαν Χόλινς σημείωσε τρεις πόντους, ο Κένιον Ντούλινγκ δύο και ο Ετουάν Μουρ άλλους δύο. Δεν «έγραψαν» οι Σάσα Πάβλοβιτς, Μαρκίς Ντάνιελς και Γκρεγκ Στιέμσμα.Για τους 76ερς ξεχώρισε ο Θάντεους Γιανγκ με 22 πόντους. Ακόμα, ο Τζρου Χολιντέι πέτυχε 15, αν και είχε δέκα από το πρώτο ημίχρονο, και μοίρασε εννέα ασίστ.Στους 13 πόντους έφτασαν οι Τζόντι Μικς και Λου Ουίλιαμς, ενώ ο Αντρέ Ιγκουοντάλα είχε δέκα. Αρνητικοί ήταν οι Έβαν Τέρνερ και Σπένσερ Χάους με τέσσερις πόντους έκαστος, όσους είχε και ο Λαβόι Άλεν. Στους τρεις έμεινε ο Έλτον Μπραντ με 1/6 σουτ, ενώ ο Ξαβιέ Σίλας σημείωσε δύο, ο Νίκολα Βούτσεβιτς έναν και ο Σαμ Γιανγκ δεν πρόλαβε να επιχειρήσει σουτ στα 2:51 που χρησιμοποιήθηκε.Τα ξημερώματα της Παρασκευής (19/05, 03:00) θα διεξαχθεί ο τέταρτος αγώνας της σειράς, πάλι στη Φιλαδέλφεια. Πλέον οι Σέλτικς προηγούνται με 2-1 νίκες και οι «σίξερς» βρίσκονται με την «πλάτη στον τοίχο».