Ξέσπασμα και ισοφάριση για τους Πέισερς

Ένα επιμέρους 14-2 των Ιντιάνα Πέισερς στο τρίτο 12λεπτο αποδείχθηκε καταλυτικό στο τελικό 93-78 επί των Ορλάντο Μάτζικ.Οι φιλοξενούμενοι πήραν το πρώτο ματς της σειράς, η οποία κρίνεται στις τέσσερις νίκες. Επίσης προηγήθηκαν με 44-42 στο ημίχρονο και με 50-45 στο τρίτο 12λεπτο. Με τρίποντο του Ράιαν Άντερσον οι Μάτζικ μείωσαν σε 56-55, αλλά το σκορ ήταν 70-57 υπέρ των Πέισερς, 2:10 πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου.Η διαφορά δεν ξαναέπεσε κάτω από τους δέκα πόντους και οι εκπρόσωποι της Ιντιανάπολις έφτασαν εύκολα στο 1-1. Οι Τζορτζ Χιλ, Ντέιβιντ Ουέστ και
Ντάνι Γκρέιντζερ σημείωσαν από 18 πόντους, ενώ ο Πολ Τζορτζ είχε 17. Ωστόσο ο Ουέστ είχε 5/14 σουτ και ο Γκρέιντζερ 7/21 με 1/10 τρίποντα!Από την πλευρά του, ο Λεάντρο Μπαρμπόσα είχε 0/5 τρίποντα με δέκα πόντους, ενώ ο Ρόι Χίμπερτ μάζεψε 13 ριμπάουντ, αλλά έμεινε στους τέσσερις πόντους. Τέσσερις πέτυχε και ο Τάιλερ Χάνσμπροου, ενώ οι Ντάρεν Κόλισον και Λου Αμούντσον συμπλήρωσαν την παραγωγή των Πέισερς με δύο πόντους έκαστος.Για τους Μάτζικ ξεχώρισε ο Γκλεν Ντέιβις με 18 πόντους και δέκα ριμπάουντ. Επίσης, ο Τζέι Τζέι Ρέντικ σημείωσε 13 πόντους, Τζαμίρ Νέλσον δώδεκα, ο Άντερσον 11 και ο Χέντο Τούρκογλου δέκα. Συνολικά είχαν... 27/76 σουτ και υστέρησαν των 33/77, που σημείωσαν οι αντίπαλοί τους.Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο Ορλάντο, όπου θα συνεχιστεί τα ξημερώματα της Πέμπτης (03/05). Πάντως οι Μάτζικ διατηρούν το πλεονέκτημα έδρας, αλλά δεν θα έχουν στη διάθεσή τους τον Ντουάιτ Χάουαρντ, ο οποίος θα απουσιάσει από ολόκληρα τα playoffs.