«Ξεμπούκωσε» η Ρασίνγκ με Κάστρο

Με τρία γκολ του Λούκας Κάστρο, η Ρασίνγκ Κλουμπ κέρδισε με 3-0 τους Ολ Μπόις και πέτυχε την πρώτη της νίκη στην φετινή Clausura.Στην πέμπτη αγωνιστική της διοργάνωσης έπρεπε να φτάσει η Ρασίνγκ, για να πανηγυρίσει το πρώτο της «τρίποντο», αν και συγκαταλέγεται στα φαβορί. Μάλιστα είχε πετύχει μόλις ένα γκολ στα τέσσερα πρώτα της παιχνίδια.Πλέον έχει τέσσερα, από τα οποία ο Κάστρο έχει σημειώσει τα τρία! Στο
18ο, στο 35ο και στο 78ο λεπτό βρήκε δίχτυα ο 22χρονος Αργεντινός ακραίος χαφ, για να καταγράψει αυθεντικό χατ τρικ, το οποίο ήταν το πρώτο της καριέρας του.Επίσης, ο Ματίας Πέρεζ Γκαρσία αποβλήθηκε στο 58ο λεπτό, αν και είχε περάσει σαν αλλαγή στο ημίχρονο. Ένα σκληρό του φάουλ στον Ιβάν Πιγιούντ προκάλεσε το αριθμητικό μειονέκτημα των Ολ Μπόις.Πλέον, η Ρασίνγκ Κλουμπ του Σεμπάστιάν Σάχα έχει πέντε βαθμούς και ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον της. Αντίθετα, οι Ολ Μπόις έμειναν στους οκτώ βαθμούς εξαιτίας της πρώτης τους ήττας στην Clausura.Ρασίνγκ Κλουμπ: Σάχα, Καχάις, Μαρτίνεζ, Πιγιούντ, Αβελντάνιο, Πελετιέρι, Οσπίνα (66' Βιόλα), Κάστρο (82' Αουέντ), Ζουκουλίνι, Χάουτσε (89' Φαρίνια), Γκουτιέρεζ.Ολ Μπόις: Καμπιάσο, Ντομίνγκεζ, Σότο, Κιρόγκα, Βέγια, Μπαριέντος, Ροντρίγκεζ (Μόρελ), Ζαπάτα, Σάντσεζ (46' Γκαρσία), Φερέιρα (46' Τοράσα), Μάτος.