Πρώτη νίκη για Ολίμπο

Η Ολίμπο ντε Μπαχία Μπλάνκα, με επιθετικό ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο, συνέτριψε την Μπελγκράνο ντε Κόρντομπα με 4-1.Ένα περίεργο γκολ του Περόζο άνοιξε το σκορ στο 20ό λεπτό υπέρ της Ολίπμο, αλλά ο Μανσανέλι ισοφάρισε με πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Το 1-1 μάλλον... ξεσήκωσε τους γηπεδούχους, οι οποίοι πήραν τους τρεις βαθμούς σημειώνοντας ισάριθμα γκολ στο δεύτερο μέρος. Άλλωστε ο Κλαούντιο Πέρεζ είχε αφήσει την Μπελγκράνο με δέκα παίκτες,
αφού αποβλήθηκε στο 45ο λεπτό.Ο Αντρές Φραντσόια πέτυχε το 2-1 στο 59ο λεπτό και το 3-1 στο 61ο. Σαν να μην έφταναν αυτά τα γκολ, ο Νέστορ Μπαρέιρο διαμόρφωσε το 4-1 στο 90ό λεπτό και μετέτρεψε τη νίκη της Ολίμπο σε... θρίαμβο.Έτσι, στο πρώτο παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής της Clausura της Αργεντινής, η Ολίμπο συμπλήρωσε τρεις βαθμούς. Στον έναν βαθμό έμεινε, από την πλευρά της, η Μπελγκράνο.Ολίμπο: Ιμπάνιεζ, Περόζο (28' Ματσινέλι), Φακιόλι, Βιλανουέβα (55' Σέφερ), Κασάις, Ροσάδα, Μούστο, Ρόλε, Ρομέρο (79' Βέγκα), Μπαρέιρο, Φραντσόια.Μπελγκράνο: Ολάβε, Τούρους, Μπετανκόρ, Κλ. Πέρεζ, Κουιρόγκα (77' Μ. Πέρεζ), Γκονζάλεζ (61' Χιμένεθ), Ροντρίγκεζ, Μανσανέλι, Μαλντονάντο (46' Λόλο), Περέιρα, Σιλβέρα.