«Οι μικροί κι ανεπαρκείς ηγεμονίσκοι του ποδοσφαίρου...»

«Βράζουν» με τη διαιτησία του Γρατσάνη στον Πύρασο, για τις αποφάσεις του στο παιχνίδι με τον ΑΟ Καρδίτσας και εξέδωσαν ανακοίνωση.Αναλυτικά η ανακοίνωση του Πυράσου:«Όσο κι αν προσπάθησαν οι ποδοσφαιριστές της ομάδος μας σήμερα κόντρα στον ΑΟΚ, δεν κατέστη δυνατό να νικήσουν το διαιτητή Γρατσάνη από τα Τρίκαλα που διαμόρφωσε με τις αποφάσεις του το τελικό 0-1 υπέρ του συλλόγου της Καρδίτσας. Αγνόησε δύο καταφενάστατα πέναλτι , απέβαλε χωρίς λόγο με δύο κίτρινες στο
34ο και 36ο λεπτό τον Μάκη Πετρίδη γαι διαμαρτυρία ενώ σε προηγούμενη φάση δεν έκανε το ίδιο με τον Μεσιακάρη ο οποίος όχι μόνο διαμαρτυρήθηκε έντονα αλλά τον ειρωνεύτηκε κιόλας, ενώ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, σφύριζε όπως ήθελε και αγνοώντας τους κανονισμούς. Χαρακτηριστική φάση, μία από τις πολλές, όταν αντιλήφθηκε ότι ο Τσέλιος του ΑΟΚ έπαιζε χωρίς επικαλαμίδες και του ζήτησε να βγει εκτός αγωνιστικού χώρου, χωρίς να του υποδείξει την κίτρινη κάρτα. Στο 30ο λεπτό, ο Ράπτης ανατράπηκε στην αντίπαλη περιοχή αλλά δεν υποδείχθηκε πέναλτι, ενώ στο 36' ο Μεσιακάρης ανέτρεψε κρατώντας τον Πετρίδη σε διεκδίκηση της μπάλας. Αντί να υποδειχτεί πέναλτι, ο Γρατσάνης έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον παίκτη του Πυράσου. Για τον αγώνα δεν ασχολούμεθα, έτσι κι αλλιώς οι προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών ήταν σε δεύτερη μοίρα, ο απαράδεκτος Γρατσάνης ήταν ο πρωταγωνιστής και ο νικητής με μεγάλο χαμένο το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο που λειτουργεί για να χαρτζιλικώνει αυτούς τους ανεκδιήγητους και μόνο.Εκτός του αγωνιστικού, μετά τον αγώνα ο κύριος αυτός εκβίασε και τελικά κατάφερε ώστε ο παρατηρητής αγώνα στην έκθεσή του να μην καταγράψει τη φάση που ο Τσέλιος εξήλθε του αγωνιστικού χώρου γιατί δεν έφερε καλαμίδες για να μην μπορέσουμε να τον καταγγείλουμε κάτι που φυσικά θα γίνει από τον Πύρασο. Αξίζει να αναφέρουμε πως πριν την αναμέτρηση κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του αλησμόνητου Στέλιου Μαλτέζου για την συμπλήρωση 43 χρόνων από τον αδόκητο θάνατό του».