Νίκες-ανάσες για Ιντεπετιέντε και Ρασίνγκ

Η Ρασίνγκ επιβλήθηκε με 3-0 της Ολίμπο ντε Μπαχία Μπλάνκα, ενώ η Ιντεπετιέντε με 2-0 της Μπελγκράνο σε αγώνες της έκτης αγωνιστικής της Clausura.Οι μεν είχαν πέντε βαθμούς, πριν αρχίσει το παιχνίδι, ενώ η Ιντεπετιέντε είχε περιέλθει στην τελευταία θέση με τρεις. Αμφότερες, δηλαδή, ήθελαν πάση θυσία τη νίκη, ώστε να ξεκινήσουν το... σκαρφάλωμα στον πίνακα του αργεντίνικου πρωταθλήματος.Η Ρασίνγκ Κλουμπ εκμεταλλεύτηκε κόκκινη κάρτα του Κρίστιαν Βιγιανουέβα στο 13ο λεπτό και επέβαλε την κυριαρχία της. Συγκεκριμένα, ο αμυντικός της
Ολίμπο μάρκαρε βίαια τον Φεντερίκο Σανταντέρ των φιλοξενουμένων.Με τον πρώην τερματοφύλακα της ΑΕΚ, Σεμπαστιάν Σάχα, να απειλείται ελάχιστα, ο Φεντερίκο Μαντσινέλι άνοιξε το σκορ με αυτογκόλ στο 60ό λεπτό. Ακολούθησε το 2-0 του Γκάμπριελ Χάουτσε στο 70ό λεπτό και το 3-0 του Λούκας Κάστρο στο 75ο. Έτσι η Ρασίνγκ συμπλήρωσε οκτώ βαθμούς και άφησε την Ολίμπο στους έξι.Έξι βαθμούς συμπλήρωσε την ίδια ώρα η Ιντεπετιέντε με το 2-0 σε βάρος της Μπελγκράνο ντε Κόρντομπα. Δύο γκολ στο τελευταίο τέταρτο καθόρισαν την έτερη αναμέτρηση. Ο Ερνέστο Φαρίας άνοιξε το σκορ στο 75ο λεπτό και στο 86ο ο Φαμπιάν Μονσεράτ σημείωσε το 2-0. Με την τρίτη ήττα της στο πρωτάθλημα, η Μπελγκράνο έμεινε στους επτά βαθμούς.