«Εκδίκηση» για Κόμπι Μπράιαντ

Οι Λος Άντζελες Λέικερς κέρδισαν με 99-96 τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ σε συναρπαστικό παιχνίδι και μείωσαν την ημιτελική σειρά της Δύσης σε 2-1.Με 92-87 προηγήθηκαν οι «βροντές», 2:54 πριν από τη λήξη, αλλά δεν συγκράτησαν το προβάδισμά τους. Άλλωστε ο Κόμπι Μπράιαντ σημείωσε 6/6 βολές και οκτώ πόντους στο επιμέρους 12-4 των Λέικερς, το οποίο έκλεισε το ματς.Επίσης, οι «λιμνάνθρωποι» ξεκίνησαν με 8-0 και 16-4 τον αγώνα, με τον Κέβιν Ντουράντ να σημειώνει το πρώτο καλάθι των Θάντερ, 9:03 πριν από τη λήξη του αρχικού 12λεπτου. Ωστόσο οι «βροντές» αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 33-32,
6:13 πριν από το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο έληξε 50-47, με 13 πόντους του Κόμπι Μπράιαντ. Επίσης, οι «λιμνάνθρωποι» σκόραραν στη λήξη αμφότερων των χρονικών περιόδων, με Μέτα Ουόρλντ Πις και Ραμόν Σέσιονς, ο οποίος είχε «γράψει» δέκα πόντους στο 24λεπτο.Η μεγαλύτερη διαφορά της τρίτης περιόδου καταγράφηκε στους πέντε πόντους και ήταν υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο μεγαλύτερο διάστημα του τέταρτου 12λεπτου οι «βροντές» ήταν μπροστά στο σκορ, αλλά ο «Μάμπα» διαμόρφωσε το 95-94 με δύο εύστοχες βολές, 0:33 πριν από τη λήξη. Με το ίδιο τρόπο είχε σημειώσει ο Μπράιαντ το 93-92, 1:08 πριν από το τέλος του 48λεπτου.Ακολούθησε το καταλυτικό κλέψιμο του Ουόρλντ Πις στον Ντουράντ και το 97-94 υπέρ των «λιμνάνθρωπων». Ο πρώτος σκόρερ της φετινής regular season αστόχησε και στο τελευταίο τρίποντο της αναμέτρησης, με το οποίο θα ισοφάριζε σε 99-99 και πιθανότατα θα έστελνε το ματς στην παράταση.Σε λίγο περισσότερα...