Δεύτερη η Βελέζ

Με ένα τυχερό γκολ του Ιβάν Μπέγια, η Βελέζ Σάρσφιλντ επικράτησε με 1-0 της Ολίμπο ντε Μπαχία Μπλάνκα και «ανέβηκε» στην δεύτερη θέση της κατάταξης.Παρά τις παράλληλες υποχρεώσεις της στο Κόπα Λιμπερταδόρες, η Βελέζ εμφανίστηκε περισσότερο «φρέσκια» στο «Jose Amalfitani». Εντούτοις, η άμυνα της Ολίμπο και ο τερματοφύλακας, Ματίας Ιμπάνιεζ, ήταν εξίσου αποτελεσματικοί στην «αυλαία» της πέμπτης αγωνιστικής της Clausura.Μεταξύ άλλων, ο Ιμπάνιεζ σταμάτησε πέναλτι στο πρώτο μέρος, αλλά τελικά
νικήθηκε από... σέντρα του Ιβάν Μπέγια στο 62ο λεπτό. Άλλωστε ο σκόρερ δεν είχε πρόθεση να στείλει τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, αλλά να βρει συμπαίκτη του.Το αρνητικό για την Βελέζ είναι πως έδειξε στοιχεία... χαλάρωσης στα τελευταία λεπτά. Ίσως προσπάθησε να κάνει οικονομία δυνάμεων, αλλά παράλληλα επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν τον βαθμό της ισοπαλίας.Τελικά, όμως, η ομάδα του Σάρσφιλντ κράτησε το 1-0 και ανέβηκε στους 11 βαθμούς, δύο λιγότερους από την πρωτοπόρο της Clausura, Τίγκρε. Από την άλλη, η Ολίμπο έμεινε στους έξι βαθμούς με την ολοκλήρωση της πέμπτης αγωνιστικής της διοργάνωσης.Βελέζ Σάρσφιλντ: Μπαροβέρο, Πάπα, Κουμπέρο, Ορτίζ, Ντομίνγκεζ, Ζαπάτα, Ινσούα (82' Καμπράλ), Μπέγια, Κέρο, Ομπόλο (72' Πράτο), Μαρτίνεζ (82' Καντέρος).Ολίμπο ντε Μπαχία Μπλάνκα: Ιμπάνιεζ, Περόζο, Μαντσινέλι, Σάντσεζ, Κασάις, Ροσάδα (74' Λίτρε), Μούστο, Ρόγιε, Ρομέρο (57' Γκουέδες), Φρανζόια, Φουρτς (69' Πάβλοβιτς).