Ανίκητοι οι αμυντικοί Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ

«Κλείδωσαν» τους Μαϊάμι Χιτ στο δεύτερο ημίχρονο και οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ επικράτησαν με 105-94 στον πρώτο τελικό των φετινών playoffs.Στο πρώτο ημίχρονο οι Χιτ προηγήθηκαν με 13 πόντους διαφορά. Ωστόσο οι Θάντερ έπαιξαν σκληρή άμυνα στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης και ανέτρεψαν το μειονέκτημα. Μάλιστα δημιούργησαν διαφορά και έφτασαν σχετικά εύκολα στο 1-0.Δεκατρείς πόντους πέτυχε ο Ράσελ Ουέστμπρουκ στο τρίτο 12λεπτο και διαμόρφωσε το 74-73 σε νεκρό χρόνο, το οποίο αποτέλεσε το πρώτο προβάδισμα των «βροντών» σε όλο το παιχνίδι. Στη λήξη της πρώτης περιόδου ο πλέι-μέικερ
των Θάντερ είχε μειώσει σε 29-22.Στο τέταρτο 12λεπτο ανέλαβε ο Κέβιν Ντουράντ. Άλλωστε ο 23χρονος φόργουορντ… ξεψάρωνε, όσο προχωρούσε ο χρόνος. Εν τέλει η διαφορά έφτασε στο +11, όταν και οι Χιτ αποδέχθηκαν τη μοίρα τους.Συνολικά οι Θάντερ έκαναν μόλις δύο λάθη σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, ενώ στο πρώτο είχαν καταγράψει οκτώ. Επίσης υπάκουσαν στις εντολές του Σκοτ Μπρουκς και εφάρμοσαν σκληρή άμυνα, η οποία αποσυντόνισε τους αντίπαλους, που «κυνήγησαν» το σκορ σε ολόκληρο το τέταρτο 12λεπτο.Εν τέλει ο Ντουράντ συμπλήρωσε 36 πόντους με 12/20 σουτ πετυχαίνοντας 23 στο δεύτερο ημίχρονο. Ακόμα, ο Ουέστμπρουκ είχε 27 πόντους, 11 ασίστ και οκτώ ριμπάουντ, ενώ στο πρώτο 24λεπτο σημείωσε μόλις πέντε πόντους.Στο πρώτο 24λεπτο «έγραψε» ο Σερζ Ιμπάκα και τους δέκα πόντους του, κάτι που ίσχυσε επίσης με τους έξι πόντους του Ντέρεκ Φίσερ. Στους εννέα πόντους έφτασε ο Τέμπο Σεφολόσα συμβάλλοντας τα μέγιστα στον περιορισμό του Ουέιντ.Ακολούθησε ο Νικ Κόλισον με οκτώ πόντους και δέκα ριμπάουντ. Μόλις πέντε πόντους είχε ο Τζέιμς Χάρντεν και τέσσερις ο Κέντρικ Πέρκινς, που μαρκαρίστηκε κυρίως από τον Τζέιμς.Σε λίγο περισσότερα…