«Ανάσταση» για τους Μπόστον Σέλτικς

Από το πρώτο ημίχρονο δημιούργησαν διαφορά οι Μπόστον Σέλτικς και κέρδισαν με 101-91 τους Μαϊάμι Χιτ.Έτσι μείωσαν τους τελικούς της Ανατολής σε 2-1, ενώ ακολουθεί ένα ακόμα παιχνίδι στο «TD Garden». Μάλιστα οι «κέλτες» έφτασαν στο +24 και δεν απειλήθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, αν και η διαφορά μειώθηκε στο τέταρτο 12λεπτο.Συνολικά οι Σέλτικς αντέδρασαν στις δύο πρώτες ήττες, όπως τους αρμόζει, δηλαδή σαν πρωταθλητές. Οι Κέβιν Γκαρνέτ, Πολ Πιρς και Ραζόν Ρόντο άθροισαν 68 πόντους και ξεπέρασαν την αντίσταση των Χιτ από το πρώτο ημίχρονο.Συγκεκριμένα ένα επιμέρους 15-0 «σκότωσε»
τους εκπρόσωπους της Φλόριντα. Αυτό άρχισε στο πρώτο 12λεπτο με τον σύλλογο της Βοστόνης στο -5 και ολοκληρώθηκε στο δεύτερο. Άλλωστε οι Χιτ δεν ξαναμπήκαν στο ματς, αν και έριξαν τη διαφορά σε… ανθρώπινα επίπεδα στην τέταρτη περίοδο.Για την ομάδα του Μαϊάμι προσπάθησε μονάχα ο Λεμπρόν Τζέιμς, που αγωνίστηκε και σαν σέντερ. Συνολικά είχε 34 πόντους με 16/26 σουτ. Επίσης, ο «βασιλιάς» μάζεψε οκτώ ριμπάουντ, μοίρασε πέντε ασίστ, ενώ κατέγραψε δύο μπλοκ και ισάριθμα κλεψίματα.Ωστόσο δεν αποδείχθηκε αρκετός για την ομάδα του. Μέχρι και στο τέταρτο 12λεπτο, όταν οι Χιτ βελτίωσαν την απόδοσή τους, οι Σέλτικς αμύνθηκαν σωστά και προσεγμένα, οπότε έφτασαν εύκολα στη νίκη.Στο μεταξύ, οι οπαδοί των «κελτών» βρήκαν πρωτότυπο τρόπο να διαμαρτυρηθούν για τη διαιτησία του δεύτερου αγώνα, ο οποίος είχε γίνει στο Μαϊάμι. Συγκεκριμένα αρκετοί θεατές παρουσιάστηκαν στο κλειστό της Βοστόνης με μάσκες… Tim Donaghy. Πρόκειται για τον γνωστό διαιτητή, ο οποίος είχε ομολογήσει πως στοιχημάτιζε σε αγώνες του ΝΒΑ.Αυτές δεν αποδείχθηκαν ιδιαίτερα… εύστοχες, τουλάχιστον αναφορικά με την εξέλιξη στο σκορ του αγώνα που παρακολουθούσαν. Αντίθετα, ο Γκαρνέτ ήταν αρκετά εύστοχος με 10/16 σουτ, τα οποία τον βοήθησαν να φτάσει στους 24 πόντους. Μάλιστα, δεν παρέλειψε να πικάρει με… push-ups, όταν βρέθηκε ξαπλωμένος στο παρκέ.Επίσης, ο έμπειρος σέντερ μάζεψε 11 ριμπάουντ κυριαρχώντας απόλυτα στον αέρα. Συνολικά οι Σέλτικς είχαν 44 ριμπάουντ έναντι 32 των αντιπάλων τους, ενώ πέτυχαν εξήντα πόντους στη ρακέτα εκμεταλλευόμενοι απόλυτα την απουσία του Κρις Μπος.Ακόμα, ο Πιρς έφτασε στους 23 πόντους με 7/21 σουτ και 7/7 βολές. Από την πλευρά του, ο Ρόντο πέτυχε 21 πόντους και μοίρασε δέκα ασίστ. Επίσης, ο Μπράντον Μπας είχε τέσσερις πόντους και ο Ρέι Άλεν δέκα.Αρκετά σημαντική ήταν και η συμβολή των αναπληρωματικών, που είχαν δώδεκα πόντους στο πρώτο 24λεπτο, επίδοση που ξεπέρασε τον μέσο όρο της φετινής χρονιάς σε… 48λεπτο επίπεδο. Εν τέλει ξεχώρισε ο Μαρκίς Ντάνιελς με εννέα πόντους, ο Κένιον Ντούλιγκ ακολούθησε με επτά, ενώ ο Μικαέλ Πιετρούς είχε δύο και ο Γκρεγκ Στιέμσμα έναν. Οι Ράιαν Χόλινς, Σάσα Πάβλοβιτς και Ετουάν Μόουρ χρησιμοποιήθηκαν, αλλά δεν σκόραραν. Γενικά ο Ντοκ Ρίβερς πρόσφερε αρκετό χρόνο συμμετοχής στους αναπληρωματικούς του εκμεταλλευόμενος και τη διαφορά στο σκορ.Από την άλλη και πέρα από τον Τζέιμς, ο Ντουέιν Ουέιντ είχε 18 πόντους με 9/20 σουτ, ο Μάριο Τσάλμερς 14 και ο Μάικ Μίλερ 11. Ακολο