«Ανάσα» στο 90' για Ολίμπο

Η Ολίμπο ντε Μπαχία Μπλάνκα έμεινε μεν στη «ζώνη του υποβιβασμού», αλλά πήρε σημαντική «ανάσα» κερδίζοντας με 2-1 την Ατλέτικο Ραφαέλα στο 95ο λεπτό.Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Όσκαρ Καρνιέγιο παραχώρησε πέναλτι ανατρέποντας τον Νικολά Πάβλοβιτς. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Μάρτιν Ρόγιε, ο οποίος διαμόρφωσε το 2-1 στην τελευταία φάση της αναμέτρησης. Έτσι η Ολίμπο έφτασε στους έξι βαθμούς στην
Clausura και έκανε σπουδαίο βήμα παραμονής ανεβάζοντας τον μέσο όρο βαθμών της στη συνολική βαθμολογία του αργεντίνικου πρωταθλήματος.Στο 18ο λεπτό ο Ανδρές Φρανζόια είχε ανοίξει το σκορ, ενώ ο Νταρίο Γκαντίν είχε ισοφαρίσει με πέναλτι για την Ατλέτικο στο 40ό λεπτό. Η διαφαινόμενη ισοπαλία της Ραφαέλα, όμως, μετατράπηκε σε ήττα με την προαναφερόμενη φάση. Αυτό το αποτέλεσμα άφησε την Ατλέτικο στους τέσσερις βαθμούς και οριακά πάνω από τη «ζώνη του υποβιβασμού» στην συνολική κατάταξη.Ολίμπο ντε Μπαχία Μπλάνκα: Ιμπάνιεζ, Μανκινέγι, Φακιόλι (60' Γκουέντες), Κασάις, Ντίαζ, Ροσάντα, Μούστο, Λάσο (73' Λίτρε), Ρόγιε, Φρανζόια, Φουρτς (79' Πάβλοβιτς).Ατλέτικο Ραφαέλα: Σάρα, Μποβάγκιο, Καρνιέγιο, Ζμπρουν, Φοντανίνι, Χουάρεζ (88' Καρέρας), Κάστρο (81' Φισόρε), Σεράνο, Κάσερες, Γκαντίν, Καριγκάνο (74' Φιλομένο).