Ακόμα πρώτη η Τιγκρέ

Η Τίγκρε παραχώρησε 1-1 στην Εστουντιάντες Λα Πλάτα και η Ουνιόν ντε Σάντα Φε 3-3 στην Βελέζ Σάρσφιλντ στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της Clausura.Μεταξύ άλλων, ο Μαρτσέλο Μπαροβέρο, τερματοφύλακας της Βελέζ δέχθηκε αντικείμενο από τους οπαδούς της ομάδας και ο αγώνας διακόπηκε για αρκετά λεπτά στο πρώτο ημίχρονο. Τελικά συνέχισε κανονικά και οδήγησε την ομάδα του στο 2-1 στο πρώτο 45ο λεπτό.Συγκεκριμένα, ο Χουάν Μάνουελ Μαρτίνεζ με πέναλτι στο 22ο λεπτό και ο Ιβάν Μπέγια στο 33ο ανέτρεψε το 1-0 του Ροντρίγκο Εραμούσπε στο 18ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος, ο Φεντερίκο Ινσούα διαμόρφωσε το 3-1, πριν
μειώσει σε 3-2 ο Εμαρούσπε στο 64ο λεπτό και ισοφαρίσει σε 3-3 ο Πάμπλο Μαγκνίν στο 79ο.Οι γηπεδούχοι μάλλον ικανοποιήθηκαν περισσότερο από την ισοπαλία, αφού προσπαθούν να αποφύγουν τον υποβιβασμό με βάση τον μέσο όρο της τελευταίας τριετίας. Από την άλλη, η Βελέζ συμπλήρωσε δώδεκα βαθμούς και παρέμεινε στην δεύτερη θέση της Clausura.Στο 1-1 της Τίγκρε με την Εστουντιάντες, ο Μάουρο Μποζέλι άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό, ενώ ο Ντιέγκο Μοράλες ισοφάρισε με πέναλτι στο 22ο για τους πρωτοπόρους. Πάντως ο σύλλογος της Λα Πλάτα είχε περισσότερες ευκαιρίες, αλλά περιορίστηκε στην ισοπαλία.Έτσι συμπλήρωσε δώδεκα βαθμούς και μοιράζεται την δεύτερη θέση της Clausura με την Βελέζ. Στην πρώτη έμεινε η Τίγρε με 14 βαθμούς.