Ξεκούραστη… βόλτα για τον Παναθηναϊκό!

23:01 6/2/2017 - Πηγή: Aixmi

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, αλλά παίζοντας πολύ καλή άμυνα, ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει 76-55 τον Κόροιβο στην Αμαλιάδα και να φτάσει στο 15-1 στην Α1.

Οι «πράσινοι» δεν βασίστηκαν τόσο στα τρίποντα (7/26), αλλά στην πολύ καλή τους άμυνα και έτσι επικράτησαν 76-55 του Κόροιβου, για να φτάσουν στο 15-1 στην Α1.

Επιθετικός πλουραλισμός από τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ, καθώς σκόραραν οι 11 από τους 12 που αγωνίστηκαν, με τον Τζεντίλε να ήταν πρώτος

σκόρερ με 12 πόντους και τον Φελντέιν να προσθέτει άλλους 10. Από την ομάδα της Αμαλιάδας, ξεχώρισαν οι Μιλουτίνοβιτς και Πόλαρντ με 13 πόντους ο καθένας.

Το… λάθος να προηγηθεί με τον Πόλαρντ έκανε ο Κόροιβος στην αναμέτρηση, με τον Παναθηναϊκό να απαντά με καλές άμυνες και τρέξιμο στο ανοικτό γήπεδο, όπου του απέδωσε ένα σερί 14-0. Με κάποιες «εκλάμψεις» του Χολ, η ομάδα της Αμαλιάδας προσπάθησε να παραμείνει στο παιχνίδι (8-17), αλλά οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ συνέχισαν με την ίδια… συνταγή και έτσι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (12-25).

Στη δεύτερη περίοδο, οι Τζέιμς και Τζεντίλε είχαν τα… κέφια, με τη διαφορά να ξεφεύγει στο +20 (13-33) για το «τριφύλλι». Στον εναπομείναντα χρόνο για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι «πράσινοι» έριξαν τις… στροφές τους, ενώ εξακολουθούσαν να μην ήταν τόσο εύστοχοι από την περιφέρεια (2/12), ωστόσο είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +15 (24-39).

Ο «ζεστός» Φελντέιν έστειλε τον Παναθηναϊκό στο +20 (24-44), στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου. Στα επόμενα τρία λεπτά, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ άφησαν εντελώς το πόδι από το… γκάζι και έτσι δόθηκε μία ευκαιρία στον Κόροιβο να ρίξει τη διαφορά στους 14 πόντους (30-44), με μπροστάρη τον Πόλαρντ. Ωστόσο, οι «πράσινοι» έσφιξαν ξανά την άμυνά τους και παρά το γεγονός πως δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι, έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +21 (33-54).

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο αύξησε τον ρυθμό του ο Παναθηναϊκός, με το παιχνίδι να γίνεται πολύ ελεύθερο και από τις δύο ομάδες. Η άμυνα των «πράσινων» είχε χαλαρώσει, όχι όμως τόσο πολύ η επίθεση και γι’ αυτό η διαφορά κυμαινόταν πάνω από τους 15 πόντους (51-68). Ο Τσάβι Πασκουάλ έκανε διαχείριση και δοκίμαζε σχήματα και πρόσωπα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, το οποίο βρήκε το «τριφύλλι» να παίρνει τη νίκη με το τελικό 76-55.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 24-39, 33-54, 55-76

Κόροιβος Αμαλιάδας (Καλαμπάκος): Μιλουτίνοβιτς 13, Σταρκς 9, Πόλαρντ 13, Χολ 7, Γκότσερ 4, Μιχάλογλου, Σαχπατζίδης 3, Χατζηνικόλας 5 (1), Σπυριδωνίδης 1, Κάτζος, Μπεκρής, Ιωακειμίδης.

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Φελντέιν 10 (2), Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Γκάμπριελ 3, Μπουρούσης 8, Καλάθης 6 (1), Ρίβερς 3, Τζέιμς 6, Μποχωρίδης, Φώτσης 8 (2), Παππάς 9 (1), Τζεντίλε 12, Σίνγκλετον 4.

Πηγή: sport-fm.gr