Η Μπάρτσα στον τελικό, αν και κέρδισε 3-2 τη Μπάγερν στο Μόναχο

00:03 13/5/2015 - Πηγή: Aixmi

Το 3-0 του πρώτου ματς στη Βαρκελώνη (το οποίο διαμορφώθηκε στα 15 τελευταία λεπτά του ματς) και η απουσία και από το δεύτερο παιχνίδι των κορυφαίων ποδοσφαιριστών της Μπάγερν (Ρόμπεν και Ριμπερί), έστειλαν τη Μπαρτσελόνα στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο παιχνίδι του Μονάχου η Μπάγερν ξεκίνησε ψυχωμένα, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, η συνέχεια όμως ανήκε στον Νεϊμάρ που με δυο γκολ, έκανε την ανατροπή για τη Μπαρτσελόνα.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του

Γκουαρντιόλα. Αν και πληγωμένη από τις απουσίες, κυριάρχησε, και κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι μα δυο γκολ, του Λεβαντόφσκι και του Μίλλερ.
Έτσι, κέρδισε το ματς με 3-2 και διέσωσε, τουλάχιστον, τις εντυπώσεις.

Στον τελικό του Βερολίνου, πάντως, θα βρεθεί η ομάδα του Λίονελ Μέσι, για μια ακόμη φορά. Αύριο θα ξέρουμε ποιον θα έχει αντίπαλο. Τη Γιουβέντους του Πίρλο ή τη Ρεάλ του Ρονάλντο;

Στη Μαδρίτη η «Βασίλισσα» θα επιχειρήσει να ανατρέψει το 2-1 με το οποίο ηττήθηκε την περασμένη εβδομάδα στο Τορίνο.