Εύκολη νίκη Ολυμπιακού έναντι Άρη με 55-80

19:29 29/10/2017 - Πηγή: Aixmi

Ο Ολυμπιακός πέρασε χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερο πρόβλημα από τη Θεσσαλονίκη επικρατώντας του Άρη με 55-80. Οι Πειραιώτες έπαιξαν εκπληκτική άμυνα ενώ στην επίθεση εκμεταλλεύτηκαν κάθε υψομετρική διαφορά που εμφανιζόταν στο παρκέ, έχοντας όμως και 50% στα τρίποντα (12/24)..

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ενθουσιασμό και ο Γιάννης Αθηναίου με τρίποντο έκανε το 5-0 (1′), όμως στη

συνέχεια οι Πειραιώτες συνήλθαν και πολύ γρήγορα ανέκτησαν το προβάδισμα. Πλην των point guard (Ρόμπερτς, Τολιόπουλος) όλοι πόσταραν στοιχείο το οποίο έδωσε προβάδισμα 7 πόντων (12-19, 9′).

Στην δεύτερη περίοδο το επίπεδο της πίεσης στην άμυνα των «ερυθρόλευκων» ανέβηκε κατακόρυφα με αποτέλεσμα να σκοράρει 2 πόντους σε 6 λεπτά. Στο ίδιο διάστημα στην άλλη πλευρά οι Παπαπέτρου, Αγραβάνης, ΜακΛιν, Παπανικολάου με συνεχή καλάθια να στείλουν τη διαφορά στο +21 (22-43, 19′).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με διάθεση να παίξουν καλύτερα και σίγουρα τους βοήθησαν τα μακρινά σουτ (Βασιλόπουλος, Τσαϊρέλης) στα οποία ευστόχησαν, μόνο που το ίδιο έκαναν κι οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου κι έτσι η διαφορά παρέμενε σε υψηλό επίπεδο (45-58, 28′).

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το κακό αμυντικό του διάστημα (51-64, 35′) με σερί 9 αναπάντητων πόντων (τρίποντα Παπαπέτρου, Τολιόπουλου) και έστειλε ξανά τη διαφορά στους 22 πόντους (51-73, 37′) βάζοντας και ουσιαστικά τη σφραγίδα της νίκης.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η διαφορά ποιότητας ήταν τεράστια και αποτυπώθηκε στο παρκέ. Σε ό,τι αφορά τη στατιστική ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος σε δίποντα (37%-55%), τρίποντα (21%-50%) και ασίστ (10-18).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Δημήτρης Αγραβάνης σε 25:33 είχε 12 πόντους (4/7δ., 1/4τρ., 1/2β.), 8 ριμπάουντ, 2 λάθη κι ένα κόψιμο.

Εξαιρετικός σε ένα ακόμη ματς κι ο Ιωάννης Παπαπέτρου (31:36) με 11 πόντους (1/2δ., 3/5τρ.) και 3 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κουόμε Βον σε 20:54 είχε 4 πόντους με 1/8 σουτ, πήρε ‘ένα ριμπάουντ κι έκανε 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ουσιαστικά η δεύτερη περίοδος ήταν το διάστημα το οποίο έκρινε το αποτέλεσμα.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Βασίλης Τολιόπουλος (7π., 2ασ.) κι ο Τζαμέλ ΜακΛιν (7π., 4ρ.) που έπαιξε και σπουδαία άμυνα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Άρης την έλλειψη δημιουργίας στην επίθεση και τον τραυματισμό του Αθηναίου. Ο Ολυμπιακός τίποτα απολύτως.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 24-45, 45-62, 55-80

Πηγή: gazzetta.gr