Βόλεϊ-Α1 Γυναικών: Ολυμπιακός-ΑΕΚ στον τελικό του πρωταθλήματος

22:39 27/3/2013 - Πηγή: E-Typos
Ο Ολυμπιακός θα είναι ο αντίπαλος της ΑΕΚ στον τελικό του πρωταθλήματος στην Α1 Γυναικών, καθώς ύστερα από έναν εκπληκτικό αγώνα νίκησε με εντυπωσιακή τον Ηρακλή Κηφισιάς 3-2, συμπλήρωσε τις τρεις νίκες που χρειαζόταν και θα διεκδικήσει τον τίτλο από την Ένωση.

Τα σετ: 16-25, 23-25, 28-26, 25-12, 19-17

Από
την πλευρά της, η ομάδα των βορείων προαστίων «αυτοκτόνησε». Ο Ηρακλής προηγήθηκε 2-0 σετ και ήταν μπροστά με 23-17 και 24-20 στο τρίτο, αλλά το έχασε (!) και στη συνέχεια «παραδόθηκε». Οι «ερυθρόλευκες» πήραν με... περίπατο το 4ο σετ, αλλά οι φιλοξενούμενες είχαν και νέα ευκαιρία, στο τάι-μπρέικ, όταν προηγήθηκαν 12-8 αλλά ούτε αυτή τη φορά ήταν ικανές να προστατεύσουν την υπέρ τους διαφορά.

ΑΕΚ-Ρέθυμνο 3-1

Η ΑΕΚ είναι η πρώτη φιναλίστ στον εφετινό τελικό του πρωταθλήματος στην Α1 Γυναικών, καθώς νίκησε στον πρώτο αγώνα της σειράς των πλέι οφ το Ρέθυμνο με 3-1 και συμπλήρωσε τις τρεις νίκες που χρειαζόταν, μετά το 2-0 στην κανονική περίοδο (τα αποτελέσματα μεταφέρθηκαν).

Τα σετ: 25-17, 25-6, 21-25, 25-22

Οι γηπεδούχες πήραν άνετα το πρώτο σετ, ενώ στο δεύτερο τραυματισμός και η αναγκαστική αποχώρηση της Φεντότοβα (τράβηγμα στο γαστροκνήμιο) προκάλεσε αναστάτωση στο Ρέθυμνο, επιτρέποντας στην ΑΕΚ να τρέξει σερί 17-2 και να μετατρέψει το 8-4 σε 25-6.

Στο σημείο εκείνο, όμως, όμως οι φιλοξενούμενες έδειξαν το μαχητικό πνεύμα που τις χαρακτήριζε φέτος, καθώς όχι μόνο δεν τα παράτησαν αλλά με «τεσσάρι» την Κορτέζ και διαγώνια την Σμπιράκη μείωσαν σε 2-1 και πάλεψαν πολύ στο τέταρτο σετ, πριν το χάσουν με 25-22.