Κύπελλο (φάση των "16"): Απόλλων Σμύρνης-Νίκη Βόλου 3-1

21:26 5/12/2013 - Πηγή: E-Typos
Σαφές προβάδισμα πρόκρισης για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Απόλλωνας Σμύρνης μετά τη νίκη στη Ριζούπολη επί της Νίκης Βόλου με 3-1, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μπλάζεκ στο 29ο λεπτό, η ομάδα του Βόλου ισοφάρισε με τον Σεϊμάν στο 37΄, για να ακολουθήσουν τα δύο γκολ του Μπάρκογλου (42΄, 65΄) με τα οποία διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα. Ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί
στην πρωτεύουσα της Μαγνησίας, στις 16 Δεκεμβρίου.

Οι γηπεδούχοι επιβεβαίωσαν την αγωνιστική άνοδό τους, παρά το ότι ο Λόρι Σάντσες παρέταξε μια ενδεκάδα με αρκετές αλλαγές κάνοντας ροτέισον για να ξεκουράσει κάποιους βασικούς παίκτες του. Ο Απόλλωνας επέβαλε το ρυθμό του και έφτασε στο 1-0 στο 29΄, όταν το σουτ του Έγκον κόντραρε στον Μπλάζεκ και κατέληξε στα δίχτυα του Ταΐρη.

Οι φιλοξενούμενοι αναγκάστηκαν να βγουν στην επίθεση μετά το εις βάρος τους τέρμα, έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία με τον Ανιέτε στο 36΄ και στο επόμενο λεπτό έφτασαν στην ισοφάριση με «οβίδα» του Σεϊμάν από την περιοχή.

Στο σημείο εκείνο, όμως, η εμπειρία του Μπάρκογλου αποδείχθηκε καθοριστική. Ο Έλληνας επιθετικός δεν επέτρεψε στην ομάδα του να πάει στα αποδυτήρια ισόπαλη, καθώς με κοντινή προβολή έκανε το 2-1 στο 43΄, ενώ στο 65΄ σημείωσε το τρίτο γκολ της ομάδας του, που θα πάει στο Βόλο για να υπερασπιστεί ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Λόρι Σάντσες): Γουμάγιας, Χατζηζήσης, Παπαζαχαρίας, Βέρτζος, Παντελιάδης, Τσοκάνης (46΄ Τσεμπερίδης), Εγκόν, Μίγκας (71΄ Διαμάντης), Τσιλικίρης, Μπλάζεκ (56΄ Φαρινόλα), Μπάρκογλου

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Ταϊρης, Αργύρης, Γκότοβος, Ζουλιώτης, Μπιτσάκος, Μπακάλης (88΄ Χαρτσιάς), Σεϊμάν (82΄ Τσίτσας), Μανουσάκης (75΄ Αναστασόπουλος), Γέσιτς, Ανιέτε, Τζιώρας