Ευρωλίγκα (TOP 16, 5η αγωνιστική): Μακάμπι-Ολυμπιακός 77-78

23:54 24/1/2013 - Πηγή: E-Typos
Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό στη φάση των «16» της Ευρωλίγκας, με τους πρωταθλητές Ελλάδας και Ευρώπης να παίρνουν ένα σπουδαίο «διπλό» στην προσπάθεια τους να παραμείνουν σε τροχιά πρόκρισης για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 78-77 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στη «Νόκια Αρίνα», για την 5η αγωνιστική της φάσης των «16», πανηγύρισαν τη 2η νίκη τους στον 6ο όμιλό, ενώ υποχρέωσαν τους Ισραηλινούς στην 4η ήττα τους,
που ίσως αποδειχθεί καταστροφική... Κορυφαίος του Ολυμπιακού ο «συνήθης-ύποπτος», Βασίλης Σπανούλης με 24 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Γιώργος Πρίντεζης με 16. Καταλυτική και η προσφορά του Γκιόργκι Σερμαντίνι απέναντι στην παλιά του ομάδα, με τον Γεωργιανό να τελειώνει τον αγώνα με 9 πόντους και 9 ριμπάουντ.
Τα δεκάλεπτα: 19-30, 33-44, 62-57, 77-78
Τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (5/9 τρίποντα, 6-11 δίποντα, 3/4 βολές), ο έλεγχος των ριμπάουντ με διακριθέντες τους Σερμαντίνι, Πρίντεζη, η "σφιχτή" άμυνα και ο... ορεξάτος Βασίλης Σπανούλης (11π. στο α' δεκ.) ήταν στοιχεία αρκετά ώστε ο Ολυμπιακός να γίνει από τα πρώτα λεπτά του αγώνα «αφεντικό» στη «Νόκια Αρίνα». Μόλις στο 4ο λεπτό η διαφορά είχε ανέβει στους +9 πόντους (16-7), ενώ λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου εκτοξεύτηκε στους +14 (16-30). Στη δεύτερη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» δεν ήταν τόσο παραγωγικοί στην επίθεση, αλλά μέσα από καλές συνεργασίες, διάρκεια στην άμυνα και ευστοχία από τη γραμμή βολών κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό με τη λήξη του ημιχρόνου (33-44), παρά το γεγονός ότι νωρίτερα Λόγκαν και Ελιγιάχου είχαν επιχειρήσει την ανατροπή και είχαν μειώσει στους -6 (29-35, στο 15').
Στην τρίτη περίοδο οι ρόλοι αντιστράφηκαν, καθώς η έλλειψη διάρκειας του Ολυμπιακού σε άμυνα και επίθεση χάρισε στους γηπεδούχους την ανατροπή. Με επιμέρους σκορ 14-6 και κορυφαίο τον Τζέιμς (7π.) η Μακάμπι μείωσε στο 25΄σε 47-50, ο Σερμαντίνι γλίτωσε προς στιγμή τον Ολυμπιακό από τα χειρότερα (49-55), αλλά η αντικατάσταση του Γεωργιανού σέντερ από τον Χάινς λίγο έλειψε να φέρει την καταστροφή. Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τον έλεγχο των ριμπάουντ, η άμυνα δε λειτουργούσε και αρχικά ο Λάντεσμπεργκ από τα 6.75 μείωσε σε 54-55, για να προσπεράσει στο 27΄η Μακάμπι μετά από ώρα με 56-55. Οι ισραηλινοί δεν κατάβασαν ταχύτητα και με επιμέρους σκορ 6-2 μπήκαν στην τελευταία περίοδο στο +5 (62-57). Με 3/3 τρίποντα στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου και ένα καθοριστικό καλάθι του Σερμαντίνι βοήθησαν τον Ολυμπιακό να τρέξει σερί 8-0 και να ανακτήσει το προβάδισμα με 68-62 στο 33'. Η απάντηση των γηπεδούχων, πάντως, ήταν άμεση και ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού, Ντέιβιντ Λόγκαν, έγραψε από τα 6.75 το 72-68 υπέρ της Μακάμπι στο 36΄. Ωστόσο, η ψυχραιμία του Σπανούλη και του Χάινς κράτησαν τον Ολυμπιακό μέσα στο παιχνίδι για να γράψει ο αρχηγός στα 51'' το 78-77 υπέρ των «ερυθρολεύκων», που δεν πλήρωσαν τα χαμμένα αμυντικά ριμπάουντ, αφού στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αρτεάγκα (Ισπανία), Ανκαράλι (Τουρκία), Σούλγκα (Ουκρανία)
Οι συνθέσεις:
ΜΑΚΑΜΠΙ (Ντέιβιντ Μπλατ): Λόγκαν 15 (3), Τζέιμς 11, Σμιθ 17 (2), Χίκμαν 4, Ελιγιάχου 8, Ροθ, Πνίνι, Κάνερ Μέντλεϊ 2, Οχαγιόν 6, Πλάνινιτς 7, Τόμας, Λάντεσμπεργκ 7 (1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 9, Άντιτς 3 (1), Σπανούλης 24 (4), Περπέρογλου 3 (1), Σερμαντίνι 9, Σλούκας 5 (1), Μαυροειδής, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου 3, Μάντζαρης 6 (1).

Σε αναμετρήσεις της 5ης αγωνιστικής για τη φάση των «16» της Ευρωλίγκας, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

5ος όμιλος

Πέμπτη, 24 ΙανουαρίουΆλμπα Βερολίνου (Γερμανία)-Μπάμπεργκ (Γερμανία) 82-63
Παρασκευή, 25 ΙανουαρίουΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)-Ουνικάχα Μάλαγα (Ισπανία)Αναντολού Εφές (Τουρκία)-Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία) (21:00)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΝ Η Β.ΤΣΣΚΑ Μόσχας 4-0 8Ρεάλ Μαδρίτης 4-0 8Αναντολού Εφές 3-1 7Παναθηναϊκός 3-1 7Άλμπα Βερολίνου 1-4 6Ζαλγκίρις Κάουνας 1-3 5Ουνικάχα Μάλαγα 1-3 5Μπάμπεργκ 0-5 5

6ος όμιλοςΠέμπτη, 24 ΙανουαρίουΦενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Τουρκία)-Κίμκι (Ρωσία) 85-82Κάχα Λαμποράλ (Ισπανία)-Μπαρτσελόνα (Ισπανία) 79-90Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Ολυμπιακός 77-78
Παρασκευή, 25 ΙανουαρίουΣιένα (Ιταλία)-Μπεσίκτας (Τουρκία)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΝ-Η Β.Μπαρτσελόνα 4-1 9Κάχα Λαμποράλ 4-1 9Σιένα 4-0 8Κίμκι 3-2 8Ολυμπιακός 2-3 7Μακάμπι Τελ Αβίβ 1-4 6Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ 1-4 6Μπεσίκτας 0-4 4