Ευρωλίγκα (4η αγωνιστική): Σιένα-Ολυμπιακός 62-70

00:58 9/11/2013 - Πηγή: E-Typos
Με επίδειξη δύναμης στη Φλωρεντία ο Ολυμπιακός διεύρυνε το αήττητο σερί του σε Ελλάδα και Ευρώπη και πανηγύρισε την 4η νίκη του στον 3ο όμιλο της Ευρωλίγκας. Οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν 70-62 της Σιένα στο κλειστό «Νέλσον Μαντέλα Φόρουμ», σε αγώνα για την 4η ημέρα της διοργάνωσης, και υποχρέωσαν τους Ιταλούς στην τέταρτη σερί ήττα τους.

Ο επιθετικός πλουραλισμός
του Ολυμπιακού κυριάρχησε στην αποψινή αναμέτρηση με τέσσερις παίκτες να βρίσκονται στη θέση του πρώτου σκόρερ, καθώς Ντάνστον, Σπανούλης, Μπέγκιτς και Λοτζέσκι τελείωσαν τον αγώνα έχοντας από 9 πόντους. Από τους Ιταλούς, που είδαν τον κινητήριο μοχλό της επίθεσης τους, Ντάνιελ Χάκετ, να μένει στους 6 πόντους, έχοντας εγκλωβιστεί στην άμυνα των Μάντζαρη και Σλούκα, ξεχώρισαν οι Ίνγκλίς και Ροτσέστι, οι οποίοι σημείωσαν από 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 23-36, 42-54, 62-70

Ο Ολυμπιακός χτύπησε τη Σιένα εκεί που πονούσε, στη γραμμή ψηλών της, και με τους Μπέγκιτς (5π.), Πρίντεζη (6π.) να κυριαρχούν κοντά στο καλάθι οι «ερυθρόλευκοι», που κράτησαν με εξαιρετική άμυνα τους Ιταλούς χωρίς καλάθι στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα, προηγήθηκαν με 11-0. Η διαφορά διατηρήθηκε σε διψήφια επίπεδα και έφτασε ακόμη και τους +12 (8-20). Στη δεύτερη περίοδο, πάντως, λίγο η χαλάρωση του Ολυμπιακού και προσωρινά η σωστή λειτουργία της αντίπαλης άμυνας ζώνης έφεραν τη Σιένα σε απειλητική θέση, όταν στο 17' μείωσε σε 20-29. Ωστόσο, Μπέγκιτς κοντά στο καλάθι και Λοτζέσκι από την περιφέρεια έδωσαν τις λύσεις και ο Ολυμπιακός με νέο ξέσπασα (7-3) πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +13 (23-36). Στα αξιοσημείωτα του πρώτου ημιχρόνου, η αποδοτική άμυνα του Βαγγέλη Μάντζαρη πάνω στο «βαρύ πυροβολικό» της Σιένα, Ντάνιελ Χάκετ, που έμεινε στους 2 πόντους, και ο τραυματισμός του Σέντρικ Σίμονς, ο οποίος έβγαλε τον αριστερό του ώμο στο 16', μετά από σύγκρουση που είχε με τον Χάκετ, και αποχώρησε.

Δύο «κολλητά» τρίποντα δια χειρός Μάντζαρη και Λοτζέσκι εκτόξευσαν τη διαφορά στους +17 πόντους (26-43) για τον Ολυμπιακό στο 23'. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατέβασαν ταχύτητα και με πρωταγωνιστή τον Σπανούλη σε επίθεση και δημιουργία δεν απειλήθηκαν, ενώ προσφέροντας θέαμα με τον Πέτγουεϊ μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +12 (42-54). Με τους Μπέγκιτς, Πέτγουεϊ να δίνουν ρεσιτάλ άμυνας (από 1 μπλοκ) και τον Αμερικανό να προσφέρει και στην επίθεση ο Ολυμπιακός εκτόξευσε τη διαφορά στο 37' και πάλι στους +15 πόντους (49-64) και έσβησε τις μηχανές. Οι Ιταλοί επιχείρησαν την ανατροπή, έτρεξαν επιμέρους σκορ 11-1 και μείωσαν στα 34'' πριν από τη λήξη για πρώτη φορά στους -5 (60-65), αλλά μέχρι εκεί...

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ (Ισπανία), Λάτισεβς (Λετονία), Λόπες (Πορτογαλία)

Οι συνθέσεις:

ΣΙΕΝΑ (Μάρκο Κρέσπι): Βιτζιάνο 5 (1), Χάντερ 6, Κούρνοχ 3, Ροτσέστι 13 (1), Κάρτερ 4, Ρες 5 (1), Όρτνερ 2, Χάκετ 6, Ίνγκλις 13 (2), Γκριν 5 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 4, Λο 6 (1), Ντάνστον 9, Σπανούλης 9 (1), Σλούκας 4, Σίμονς, Μπέγκιτς 9, Πρίντεζης 6, Μάντζαρης 6 (2), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 9 (2).