Ευρωμπάσκετ 2013 (Β΄ Φάση, 6ος Όμιλος, 2η Ημέρα): Ελλάδα-Σλοβενία 65-73

00:13 15/9/2013 - Πηγή: E-Typos

Την ήττα από την οικοδέσποινα του Ευρωμπάσκετ, Σλοβενία, 73-65, γνώρισε η εθνική, με την ολοκλήρωση των αγώνων της 2ης ημέρας του 6ου ομίλου στη Β΄ φάση. Από το -26 (36-62) οι Έλληνες διεθνείς μείωσαν στο -6 (62-68), 1.59΄΄ πριν το τέλος, αλλά λάθη στο τέλος στοίχησαν μία επική ανατροπή. Με 1 νίκη - 3 ήττες πλέον, οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι χρειάζονται νίκη επί της Κροατίας που έχει ήδη προκριθεί, την ερχόμενη Δευτέρα (16/9,

15:30) και ήττα της Ισπανίας από την Ιταλία. Με 3 νίκες - 1 ήττα, οι Σλοβένοι εξασφάλισαν και μαθηματικά την πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης. Ο Βασίλης Σπανούλης σημείωσε 21 πόντους, εκ των οποίων τους 14 στο β΄ μέρος.

Έκανε όμως και δύο λάθη στο τέλος που θα μπορούσαν να έχουν αλλάξει το όνομα του νικητή αυτού του αγώνα που έγραψε απόψε η... ιστορία. Με 13 πόντους ο Νίκος Ζήσης και παρά το γεγονός πως είχε φορτωθεί με 4 φάουλ από τις αρχές της 3ης περιόδου, μετά από τεχνική ποινή που δέχτηκε για διαμαρτυρία ήταν αυτός που με δικό του τρίποντο μείωσε σε 59-68 και η εθνική βρέθηκε για πρώτη φορά στο -9 (μονοψήφια τιμή) από την 1η περίοδο. Για τους νικητές, ο Γκόραν Ντράγκιτς πέτυχε 28 πόντους, εκ των οποίων οι πρώτοι 11 της Σλοβενίας μετά το τζάμπολ. Ο αδελφός του Ζόραν πρόσθεσε 11, ενώ 10 είχε ο Γιάκα Λάκοβιτς (οι 7 διαδοχικοί στο τελευταίο δίλεπτο της 1ης περιόδου).

Τραυματίστηκε ο Παπανικολάου στον αριστερό αστράγαλο, μετά από 14 λεπτά συμμετοχής και δεν επέστρεψε στον αγώνα, νέα ατυχία μετά το σοβαρό τραυματισμό του Λουκά Μαυροκεφαλίδη που είχε ως αποτέλεσμα την επιστροφή του στην Αθήνα νωρίτερα σήμερα.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 27-43, 46-62, 65-73

Ο Τρινκιέρι προσπάθησε να μπερδέψει τον Μάλκοβιτς ξεκινώντας τον Καββαδά πεντάδα και αλλάζοντάς τον άμεσα με τον Μπουρούση, για να επιστρέψει ο Καββαδάς μετά από 13΄΄, μετά το τζάμπολ. Όμως... οι Σλοβένοι μάλλον θα γελούσαν με το «τρικ» του Ιταλού... αφού η απάντησή τους ήταν 8 διαδοχικοί πόντοι του Γκόραν Ντράγκιτς (2 διαδοχικά τρίποντα με το... καλημέρα). Ο Σπανούλης σκόρερ για την Ελλάδα, στο 4-8, αλλά ο πόιντ γκαρντ των Φοίνιξ Σανς απλά είχε μόλις ζεσταθεί: Αύξησε σε 11 τους προσωπικούς πόντους του με γκολ φάουλ, 4-11, μετά από 3,5 λεπτά παιχνιδιού! Ο Καββαδάς δεν τα κατάφερνε στη ρακέτα και ο Μπουρούσης ανέλαβε δράση στη θέση 5, μειώνοντας σε 6-11.

Για το 6-13 ο Ζόραν Ντράγκιτς, ενώ ο ίδιος έκλεψε εν συνεχεία (αφού πρώτα Σλούκας και Καϊμακόγλου είχαν περάσει στο παρκέ αντί των Ζήση, Πρίντεζη) κερδίζοντας και αντιαθλητικό φάουλ από τον Καϊμακόγλου, 6-15. Καλάθι του Σλούκα κι ένα τρίποντο του Παπανικολάου είχαν ως αποτέλεσμα να μειώσει 11-19 η εθνική, αλλά η είσοδος του Λάκοβιτς σήμανε και... 7 πόντους από τον επί σειρά ετών παίκτη του Παναθηναϊκού, στο τελευταίο δίλεπτο της 1ης περιόδου, 13-26 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο.

Με τρίποντο του Μπλάζιτς ξεκίνησε η 2η περίοδος και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +16, 16-29. Σπανούλης, Μπουρούσης και Ζήσης έκαναν... φιλότιμες προσπάθειες μειώνοντας στο -11, 18-29 και 20-31, αλλά τ' αδέλφια Ντράγκιτς με ένα τρίποντο έκαστος έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους με τη μέγιστη τιμή της διαφοράς (+17), 22-39. Απίστευτη ενέργεια από τη Σλοβενία στο παρκέ, πίεση στην άμυνα, 27 ριμπάουντ έναντι 14 της Ελλάδας (12 επιθετικά οι Σλοβένοι, 3 μόνο η εθνική) σε συνδυασμό με τα 6/11 τρίποντα (1/7 οι παίκτες του Τρινκιέρι) και τις 11/11 βολές από τους παίκτες του Μάλκοβιτς συνθέτουν την εικόνα του α΄ μέρους στη «Στόζιτσε Αρένα» της Λιουμπλιάνας. Στους 18 πόντους του Γκόραν Ντράγκιτς, τους 9 του αδελφού του Ζόραν και του 7 του Λάκοβιτς στο πρώτο 20αλεπτο, η Ελλάδα είχε να αντιπαραθέσει τους 7 τους Σπανούλη και τους 5 του Ζήση.

Στο πρώτο μισό της 3ης περιόδου, μία τεχνική ποινή στον πάγκο της εθνικής Ελλάδας και μία στο Νίκο Ζήση (συμπλήρωσε 4 φάουλ) για διαμαρτυρία έδωσε την ευκαιρία στους Σλοβένους να ξεφύγουν και με +23, 30-53. Η εικόνα της εθνικής ήταν... αποκαρδιωτική, αλλά το δεύτερο μισός της 3ης περιόδου ανήκε στην Ελλάδα. Μετά το 34-60- στο 27ο λεπτό, η εθνική ξεκίνησε την αντεπίθεσή της και με επιμέρους σκορ 12-2 μείωσε στους -16, 46-62 στο 30΄ που θα ήταν -15, αν ο κομισάριος με παρέμβασή του δε ζητούσε να μετρηθεί ως δίποντο το τρίποντο του Κώστα Σλούκα. Συγκλονιστική η 4η περίοδος, αφού οι Έλληνες παίκτες... μασούσαν σίδερα. Ο Σπανούλης με τρίποντο μείωσε στο -15, 49-64, ενώ ο ίδιος με γκολ φάουλ (πέτυχε και τη βολή) μείσε και 52-64.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού κέρδισε και το 4ο φάουλ του Ζόραν Ντράγκιτς σε προσπάθειά του για τρίποντο και πήγε στη γραμμή του φάουλ για 3 βολές: Ευστόχησε και στις 3! Και η διαφορά έπεσε για πρώτη φορά σε μονοψήφια διαφορά από την περίοδο, 55-64 με 21-4 επιμέρους σκορ των Ελλήνων διεθνών. Ο συμπαίκτης του Σπανούλη πλέον στον Ολυμπιακό, Μπέγιτς διαμόρφωσε το 55-66. Η εθνική έριξε τη διαφορά και κάτω από τους 10 για πρώτη φορά από την πρώτη περίοδο, 59-68, με τρίποντο του Ζήση, ενώ το 62-68 δια χειρός Φώτση ολοκλήρωνε ένα επιμέρους σκορ 16-6 για την Ελλάδα, στην 4η περίοδο. Από εκεί και πέρα όμως όλα πήγαν... στραβά για την Ελλάδα.

Παρακινδυνευμένη η επιλογή του Καϊμακόγλου για τρίποντο... η μπάλα δεν βρήκε στόχο και ο Γκόραν Ντράγκιτς έκανε το 62-70 στα 41΄΄. Τρεις διεθνείς αστόχησαν έξω από τα 6.75 στην ίδια επίθεση: Σπανούλης, Περπέρογλου και Ζήσης! Ο χρόνος κηνυγούσε τους Έλληνες. Σε μία βολή ευστόχησε ο Καϊμακόγλου, 63-70 κι όταν ο Λάκοβιτς ευστόχησε σε μία βολή, 63-71, στα 22'' που απέμεναν η Σλοβενία κρατούσε στα χέρια της τη νίκη-πρόκριση... μέχρι το τελικό
Διαιτητές: Ρόμπερτ Λοτερμόζερ (Γερμανία), Φερνάντο Ρότσα (Πορτογαλία), Μάριους Τσιούλιν (Ρουμανία)

Οι συνθέσεις:
ΕΛΛΑΔΑ (Αντρέα Τρινκιέρι): Σλούκας 6, Μπουρούσης 6, Ζήσης 13(1), Σπανούλης 21(2), Περπέρογλου 1, Φώτσης 5, Παπανικολάου 3, Καββαδάς, Καϊμακόγλου 3, Μπράμος 5, Πρίντεζης 2
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Μπόζινταρ Μάλκοβιτς): Σλόκαρ, Λάκοβιτς 10(1), Μπάλαζιτς, Γιοκσίμοβιτς 5(1), Μούριτς 7(1), Νάχμπαρ 5(1), Γκ. Ντράγκιτς 28(3), Ζ. Ντράγκιτς 11(1), Λόρμπεκ 2, Βίντμαρ 2, Μπέγκιτς 3