Μπάσκετ-Ευρωπαϊκό Νέων (Β΄φάση): Ελλάδα-Μαυροβούνιο 70-47

19:58 16/7/2013 - Πηγή: E-Typos
Το αήττητο της εθνικής Νέων Ανδρών στο Ευρωμπάσκετ της Εσθονίας καλά κρατεί... Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε 70-47 του Μαυροβουνίου, σε αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική της Β΄ φάσης, και παρέμεινε στην κορυφή του 5ου ομίλου. Αύριο (20:15) η εθνική θα αντιμετωπίσει την Τουρκία, στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στη Β΄ φάση, και «ρίχνεται» στα προημιτελικά. Κορυφαίος της σημερινής νίκης ήταν ο Παπαπέτρου με 17 πόντους, ενώ ο Αντετοκούνμπο τελείωσε και πάλι με νταμπλ νταμπλ σε
πόντους και ριμπάουντ (12π.-12ριμπ.).

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 30-19, 59-26, 70-47

Τα πρώτα λεπτά έμοιαζαν... αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια. Πριν καλά καλά συμπληρωθούν τέσσερα λεπτά αγώνα όμως, η ελληνική ομάδα πήρε τα ηνία και τα κράτησε σταθερά ως το τέλος της αναμέτρησης. Το 5-6 (3') έγινε 14-5 (5') με τους Έλληνες παίκτες να βρίσκουν λύσεις απέναντι στη ζώνη ή στην πίεση που προσπάθησε να ασκήσει το Μαυροβούνιο. Η διαφορά έφτασε σε διψήφια τιμή λίγο μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου (22-12, 11'), μειώθηκε προς στιγμή (24-19, 15') με το ημίχρονο να κλείνει 30-19.

Η Ελλάδα «καθάρισε» το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, στη διάρκεια του οποίου κυριάρχησε απόλυτα. Το επιμέρους 29-7 που συνόδευσε αυτή την περίοδο είναι ενδεικτικό της εικόνας των δύο ομάδων στο παρκέ. Με πολυφωνία στην επίθεση, αποφεύγοντας τα λάθη και άμυνα για σεμινάριο ο Κώστας Μίσσας είδε τους παίκτες του να φτάνουν στο +22 (46-24, 24') και λίγο αργότερα στο +33 (59-26, 30'). Τυπικής διαδικασίας η τελευταία περίοδος με την εθνική να φτάνει απρόσκοπτα στο τελικό 70-47.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Κώστας Μίσσας, προσπάθησε και να ξεκουράσει κάποιους παίκτες, γι` αυτό και δεν πήρε χρόνο συμμετοχής ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, καθώς η εξέλιξη του παιχνιδιού το επέτρεψε.

Οι συνθέσεις:

Ελλάδα (Μίσσας): Μποχωρίδης 10 (6ρ, 3 α), Παπαπέτρου 17 (4ρ, 3 α), Καραμαλέγκος, Καλογιαννίδης, Σλαφτσάκης 5, Μήτσιαλος 4, Αντετοκούνμπο 12 (12ρ, 7 α), Μελισσαράτος 2, Αγραβάνης 11 (4ρ), Καμπερίδης 7 (5ρ), Γόντικας 2

Μαυροβούνιο (Παβίτσεβιτς): Φάτιτς, Κασαλίτσα, Μούσοβιτς, Ζίζιτς, Βούσοβιτς 5, Βρμπιτσα, Μούγκοσα 6, Μίκοβιτς 10, Μρντακ, Νίκολιτς 5, Πάβιτς 12, Λάτκοβιτς 9