Μπάσκετ-Α1 (15η Αγωνιστική): Ολυμπιακός-Ηλυσιακός 83-73

21:03 27/1/2014 - Πηγή: E-Typos
Οι πολλές δοκιμές του Γιώργου Μπαρτζώκα και το «ρεπό» που έδωσε σε Ντάνστον και Λοτζέσκι λίγο έλειψε να στοιχίσουν στον Ολυμπιακό στην αναμέτρηση με τον μαχητικότατο Ηλυσιακό στο ΣΕΦ, με την οποία έπεσε η αυλαία της 15ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 83-73, με πρώτο σκόρερ τον Τζαμάριο Μουν (15π.) στο ντεμπούτο του με τη φανέλα των πρωταθλητών Ευρώπης.

Ο Ολυμπιακός
των τραγικών ποσοστών ευστοχίας από τα 6.75 (7/29) και των 17 λαθών κράτησε το αήττητο της έδρας του και διατηρήθηκε στην τρίτη θέση με 13 νίκες. Στον αντίποδα, ο ουραγός Ηλύσιακός υπέστη την 11η ήττα του και 8η εκτός έδρας σε ισάριθμες αναμετρήσεις, αλλά φρόντισε με μία άμυνα ζώνης σε όλο το παιχνίδι να δημιουργήσει πονοκεφάλους στον Γιώργο Μπαρτζώκα. Από τους φιλοξενούμενος ξεχώρισε ο Νίκος Χατζής με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 39-40, 64-58, 83-73

Ο Ολυμπιακός υποτίμησε τον Ηλυσιακό από το τζάμπολ του αγώνα και το «πλήρωσε»... Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν «εγκλωβισμένοι» στην αντίπαλη άμυνα ζώνης, τα τρίποντα δεν μπήκαν και οι φιλοξενούμενοι με τον Καυκή να μοιράζει διαδοχικές ασίστ και τον Χατζή να έρχεται από τον πάγκο στο και σε ένα επτάλεπτο να σημειώνει 15 πόντους (3/3δ., 1/1τριπ., 6/6β. ) βρέθηκαν στο 16' στο +15 (19-34). Ωστόσο, η είσοδος του Μουν στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπως και η προσφορά του Παπαπέτρου (5π., 3ρ., 1κλ.)) σε άμυνα και επίθεση, βοήθησαν τον Ολυμπιακό, που μέτρησε 3/17 τρίποντα στο ημίχρονο και είχε 9 λάθη, να επιστρέψει στον αγώνα πριν πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια. Οι «ερυθρόλευκοι», με τον νεοαποκτηθέντα Αμερικανό φόργουορντ να σημειώνει 10 πόντους (2/2δ., 2/3τριπ., 1ριμπ., 1ασ., 1 μπλοκ) σε 10 λεπτά συμμετοχής, έτρεξαν από το εις βάρος τους 19-34 επιμέρους σκορ 20-6 και μείωσαν στην εκπνοή της δεύτερης περιόδου σε 39-40, μετά από «πτήση» του Μουν, ο οποίος φρόντισε να καρφώσει στο ριμπάουντ από την άστοχη βολή του Σίμονς.

Στην τρίτη περίοδο ανέλαβε δράση ο Σπανούλης, ο οποίος σημείωσε 10 πόντους σε αυτό το διάστημα, ο Ολυμπιακός βελτίωσε τα αμυντικά του αντανακλαστικά και με επιμέρους σκορ 19-11 βρέθηκε για πρώτη φορά στο +7 (58-51). Ωστόσο, ο Χατζής, που έφτασε τους 22 πόντους στο 30' δεν επέτρεψε στον πρωταθλητή Ευρώπης να οικοδομήσει μία διαφορά ασφαλείας και μπήκε στον... επίλογο στο -6 (64-58). Χωρίς να πιάσει υψηλή απόδοση, αλλά με τον Ηλυσιακό να υποπίπτει σε διαδοχικά λάθη ο Ολυμπιακός κατάφερε να μην απειληθεί στο τελευταίο δεκάλεπτο και να φτάσει στο τελικό 83-73.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γεωργιάδης-Ξενικάκης-Μαλανδρής

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Μουν 15 (2), Σπανούλης 12 (2), Περπέρογλου 9 (1), Παπαπέτρου 4, Σλούκας 10, Κόλινς 3 (1), Σίμονς 8, Μπέγκιτς 2, Πρίντεζης 10, Μάντζαρης 5 (1), Καββαδάς 5, Κατσίβελης.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Λιόγας): Καυκής 12 (2), Φακοπουλίδης, Αντωνάκης 5 (1), Χατζής 22 (2), Δορκοφίκης, Στέφενς 6, Βαβάτσικος 5 (1), Ιωάννου 14 (1), Τζουγκαράκης 2, Μποντζ 7.

Σε αγώνες της 15ης αγωνιστικής στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:15η Αγωνιστική (25-27/1/2014)ΚΑΟ Δράμας-ΑΕ Νέας Κηφισιάς 76-77 παρ., 71-71 (κ.α.)
Τρίκαλα-Πανιώνιος 83-84 παρ., 75-75 (κ.α.)
ΑΓΟ Ρεθύμνου-Κολοσσός Ρόδου 86-67
ΠΑΟΚ-Άρης 56-49
Πανελευσινιακός-Παναθηναϊκός 54-76
Απόλλων Πατρών-Ίκαρος Χαλκίδας 71-65
Ολυμπιακός-Ηλυσιακός 83-73