Μπάσκετ (18η αγωνιστική): ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 72-74

21:45 16/2/2014 - Πηγή: E-Typos
Με κάρφωμα του Μουν στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα μετά από «χιτσκοκικό» φινάλε, 74-72, από την άδεια Πυλαία λόγω της τιμωρίας του ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Σλούκας και Κόλινς σημείωσαν από 12 πόντους για τον Ολυμπιακό, ενώ 11 πρόσθεσε ο Μουν. Από την ομάδα της Θεσσαλονίκης
ο Χαραλαμπίδης σημείωσε 17 πόντους με 5 τρίποντα, 14 ο Κούπερ, 13 ο Τσαϊρέλης και 11 ο Πέιν. Για τους γηπεδούχους δεν αγωνίστηκε ο Μπόγρης, ενώ απόντες για τον Ολυμπιακό ήταν οι Μπέγκιτς, Παπαπέτρου, Χριστοδούλου, Αγραβάνης, Πέτγουεϊ.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 37-40, 51-52, 72-74

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 15-7 χάρη σε 2 τρίποντα του Χαραλαμπίδη και ένα του Κούπερ. Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 5-0, 15-12, από τρίποντο του Λοτζέσκι, αλλά 5-0 σερί ήταν και η συνέχεια για το «Δικέφαλο» που ολοκλήρωσε με κάρφωμα ο Πέιν, 20-12. Ο Βασίλης Καββαδάς κάρφωσε στην επόμενη φάση, 20-14, για να ευστοχήσει σε ένα τρίτο προσωπικό τρίποντο ο Κώστας Χαραλαμπίδης, διαμορφώνοντας το σκορ της 1ης περιόδου, 23-14. Στη 2η περίοδο ο Ολυμπιακός σημείωσε 26 πόντους έναντι 14ων του ΠΑΟΚ. Χρειάστηκε πάντως 8 λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο και 18 από το εναρκτήριο τζάμπολ για να πάρει το προβάδισμα για πρώτη φορά, 32-33, με τρίποντο του Κόλινς, ενώ είχαν προηγηθεί δύο τρίποντα του Τζαμάριο Μουν κι ένα του Σλούκα για τους «ερυθρόλευκους». Χαραλαμπίδης, Πέιν, Κούπερ και Τσαϊρέλης πρόβαλαν σθεναρή αντίσταση στον πρωταθλητή Ευρώπης, με τον Τσόχλα να ξαναδίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους, 37-34. Όμως, ο Κώστας Σλούκας ήταν ασταμάτητος μέχρι το ημίχρονο: Ο γκαρντ της ομάδας του Πειραιά ισοφάρισε σε 37-37 φτάνοντας τους 8 πόντους, για να ευστοχήσει έξω από τα 6.75 ο Στράτος Περπέρογλου, 37-40 στο 20΄.

Πολύ σκληρός για να... πεθάνει αποδείχτηκε και στην 3η περίοδο ο ΠΑΟΚ, μη επιτρέποντας στον Ολυμπιακό να οικοδομήσει διαφορά. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπορεί να μην έχασαν το προβάδισμα ούτε μία φορά σ' αυτό το διάστημα επέτρεψαν όμως στον αντίπαλό τους να ισοφαρίσει, 51-51. Σ΄ ένα ισορροπημένο παιχνίδι μέχρι το 30΄ -βάσει στατιστικών- ο Ολυμπιακός αν και προσπέρασε για πρώτη φορά με +9, 40-49, με τους 6 πόντους του επιμέρους σκορ 3-9 από τον Πρίντεζη και τους τρεις από τον Μάντζαρη (έξω από τη γραμμή του τριπόντου), έγινε μάρτυρας ενός επιμέρους σκορ 11-2 των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου. Κούπερ, Καλές, Κασελάκης, Τσαϊρέλης και Χαραλαμπίδης έβρισκαν τρόπο να διασπούν την ερυθρόλευκη άμυνα και όλα θα κρίνονταν στην 4η περίοδο, όπως φάνηκε από το σκορ της 3ης περιόδου, 51-52.

Με δύο εντυπωσιακά καρφώματα, ένα από τον Πέιν και ένα από τον Μαργαρίτη ξεκίνησε το 4ο κρίσιμο δεκάλεπτο και ο ΠΑΟΚ είχε πλέον το... πάνω χέρι, 55-52. Με πάθος οι παίκτες του Μαρκόπουλου ξέφυγαν ακόμη και με 61-52 στο 33΄ ολοκληρώνοντας ένα σερί 10-0, με δύο ακόμη τρίποντα από τον Χαραλαμπίδη. Το τάιμ άουτ του και οι φωνές του Μπαρτζώκα είχαν αποτέλεσμα, αφού άμα τη επιστροφή των παικτών στο παρκέ ο Ντάνστον τέλειωσε δύο φάσεις με γκολ φάουλ, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Κόλινς. Ο Ολυμπιακός μείωσε 65-63 και ισοφάρισε 65-65 με 2/2 βολές του Σλούκα. Το 68-65 διαμόρφωσε ο Κούπερ για τον ΠΑΟΚ, εν συνεχεία ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο πάλι με βολές του Σλούκα, 68-67. Κούπερ και Πέιν, έβαλαν μπορστά τον ΠΑΟΚ με +5, 72-67 στο 39΄ κι όλα έδειχναν πως ο «Δικέφαλος» θα πανηγύριζε μία σημαντική νίκη. Όμως, ο Μουν σηκώθηκε έξω από τα 6.75, 72-70, ο Λοτζέσκι κέρδισε φάουλ και με δύο εύστοχες βολές ισοφάρισε, 72-72, με εναπομείναντα χρόνο 24''. Στην επαναφορά ο Ολυμπιακός έκλεψε (ο Μαρκόπουλος ζήτησε φάουλ του Ντάνστον στην παγίδα στον Κούπερ), και στον αιφνιδιασμό ο Μουν κάρφωσε χαρίζοντας το θετικό αποτέλεσμα στους Πειραιώτες. Κι αυτό γιατί ο Κούπερ αστόχησε σε προσπάθεια τριών πόντων στην τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Ψαριανός, Τζαφλέρης

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Πέιν 11, Κούπερ 14 (2), Χαραλαμπίδης 17 (5), Τσόχλας 3 (1), Τσαιρέλης 13 (1), Δέδας 2, Μαργαρίτης 4, Καλλές 5, Κασελάκης 3 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Μουν 11 (3), Ντάνστον 8, Σπανούλης 6 (1), Περπέρογλου 3 (1), Σλούκας 12 (1), Κόλινς 12 (2), Σίμονς, Λοτζέσκι 9 (1), Πρίντεζης 8 (1), Μάντζαρης 3 (1), Καββαδάς 2

Σε αγώνες της 18ης αγωνιστικής στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: