Μπάσκετ- 20η αγωνιστική: Παναθηναϊκός-Άρης 71-59

18:14 2/3/2014 - Πηγή: E-Typos
Τη 19η διαδοχική νίκη του στην Α1 μπάσκετ των Ανδρών πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας του Άρη στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων με 71-59, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής. Πρώτος σκόρερ των «πρασίνων», οι οποίοι υποχρέωσαν τους Θεσσαλονικείς στη δεύτερη σερί ήττα τους, ήταν ο Ράιτ με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 44-28, 60-40, 71-59

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 8-2 στο 3΄, αλλά
ο Άρης αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 12-2 πέρασε μπροστά με 14-10 στο 7΄. Οι «πράσινοι» «απάντησαν» με σερί 8-0, με το οποίο ανέκτησαν την πρωτοπορία στο σκορ (18-14), δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο το «τριφύλλι» πάτησε... γκάζι και με τρίποντο του Γιάνκοβιτς απέκτησε διψήφιο προβάδισμα στο 13΄ (30-20), ενώ ο ίδιος παίκτης με κάρφωμα λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου έφερε τον Παναθηναϊκό στο +16 (44-28). Ο Μπράμος με τρίποντο στο 23΄ έδωσε προβάδισμα 20 πόντων στους γηπεδούχους (50-30), ο Ράιτ τους εφερε στο +24 (54-30), ενώ η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» στο +20 (60-40), με αποτέλεσμα το υπόλοιπο του αγώνα να μετατραπεί σε τυπική διαδικασία και τον Παναθηναϊκό να παίρνει ακόμη μια νίκη στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές Ψαριανός, Βαρδάλος, Κατραχούρας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 6 (2), Φώτσης 6 (2), Ούκιτς 11, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 3 (1), Γκιστ 4, Παππάς 5, Γιάνκοβιτς 9 (1), Διαμαντάκος, Ματσιούλις 2, Ράιτ 15.

ΑΡΗΣ (Μίλαν Μίνιτς): Μποχωρίδης, Γκίκας 2, Ασημακόπουλος 7 (1), Χαρίσης 6, Λαρετζάκης, Βεζένκοφ 13, Σαρικόπουλος 12, Μούρτος 8, Αθηναίου 7, Μητογλου 4.

* Δεν αγωνίστηκε ο Λάσμε με τον Παναθηναϊκό, καθώς παρουσίασε πρόβλημα στον αντίχειρα και αποκλείστηκε από τη δωδεκάδα.

Στις αναμετρήσεις για την 20η αγωνιστική (1-3/3/2014) της Α1 μπάσκετ των Ανδρών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: ΠΑΟΚ-Τρίκαλα 82-77
ΑΓΟ Ρεθύμνου-Πανελευσινιακός 85-69
Ίκαρος Χαλκίδας-ΑΕ Ν. Κηφισιάς 83-81
Ηλυσιακός-Πανιώνιος 73-87
Κολοσσός Ρόδου-ΚΑΟ Δράμας 70-76
Παναθηναϊκός-Άρης 71-59
Απόλλων Πατρών-Ολυμπιακός (3/3, 17:00)