Α1 (17η αγωνιστική): Παναθηναϊκός-Ίκαρος Καλλιθέας 97-72

21:52 17/2/2013 - Πηγή: E-Typos
Με χαρακτηριστική άνεση έφτασε στη 14η νίκη του στην Α1 ο Παναθηναϊκός, παίρνοντας... εκδίκηση από τον Ίκαρο, 97-72, για την ήττα στη Γλυφάδα, στον πρώτο γύρο. Η ομάδα της Καλλιθέας συμβιβάστηκε με την 11η ήττα της. Πρώτος σκόρερ των «πρασίνων» ο Δημήτρης Διαμαντίδης με 14 πόντους, ξεπέρασε τους 3.600 πόντους στην καριέρα του στο πρωτάθλημα ΕΣΑΚΕ και έγινε μόλις ο 8ος παίκτης στην ιστορία που «έπιασε» το συγκεκριμένο
νούμερο. Έξι ακόμη παίκτες σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων, απόδειξη της πολυφωνίας στην επίθεση. Από τον Ίκαρο, πρώτος σκόρερ αναδείχτηκε ο Μουχάμεντ Φαγιέ με 18 πόντους, ενώ 17 πρόσθεσε ο Αλέξης Κυρίτσης.
Τα δεκάλεπτα: 22-10, 46-28, 80-54, 97-72
Με νωπές τις αναμνήσεις από την ήττα που υπέστη στη Γλυφάδα από τον Ίκαρο στον πρώτο γύρο, ο Παναθηναϊκός μπήκε σοβαρός από το πρώτο λεπτό και οικοδόμησε διαφορά 12 πόντων στο 10ο λεπτό, 22-10. Με τον Ματσιούλις να σκοράρει από την περιφέρεια και τον Σχορτσανίτη να εκμεταλλεύεται τον όγκο του στη ρακέτα, ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο τη δεύτερη περίοδο. Ο Αλέξης Κυρίτσης με 11 δικούς του πόντους στο α΄ μέρος και ο Πάντιτς με 8 πάλευαν μόνοι τους για τον Ίκαρο. Το 46-28 στο ημίχρονο ήταν μη αναστρέψιμο, όπως αποδείχτηκε στη συνέχεια.
Ήδη από τη 2η περίοδο, ο τεχνικός του Παναθηναϊκού, Αργύρης Πεδουλάκης, είχε δώσει χρόνο συμμετοχής και στους 12 παίκτες του. Στην 3η περίοδο ήταν ο αρχηγός Δημήτρης Διαμαντίδης που ανέλαβε δράση και από 3 πόντους στο 20ο λεπτό έφτασε τους 14 στο 30΄. Μπράμος και Λάσμε ήταν οι νέοι πρωταγωνιστές των γηπεδούχων, ενώ ο Φαγιέ μαζί με τον Κυρίτση μοιραζόντουσαν τις επιθετικές πρωτοβουλίες των φιλοξενούμενων. Η υπεροχή του Παναθηναϊκού στα ριμπάουντ και οι διπλάσιες ασίστ από τον Κολοσσό είχε ως αποτέλεσμα το 80-54 στο 30΄. Με τρίποντο του Ξανθόπουλου, το 10ο εύστοχο των «πράσινων», ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +27, 91-64, 4 λεπτά πριν τη λήξη και ο αγώνας ήταν τυπική διαδικασία ουσιαστικά καθ' όλο το β΄ μέρος.
Διαιτητές: Μπήτης-Τσώνος-Αναστόπουλος Α.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 11, Μπράμος 11 (3), Ματσιούλις 13 (1), Καπόνο 1, Ούκιτς 4, Λάσμε 11 (3), Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 14 (4/4), Γκιστ 8, Μπανκς 2, Ξανθόπουλος 10 (2), Σκορδίλης 10
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Γιώργος Καλαφατάκης): Στρναντ 3 (1), Λαρεντζάκης, Κυρίτσης 17 (1), Βρκιτς 10 (1), Ντελκ, Φαγιέ 18 (2), Γκίμπσον 9 (1), Γιαννακίδης, Μήτσιαλος, Οικονομόπουλος 1, Πάντιτς 14

Σε αγώνες της 17ης αγωνιστικής (16-18/2/2013) στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Άρης-Πανελευσινιακός 68-55

Καβάλα-Απόλλων Πατρών 85-67

Κολοσσός Ρόδου-Πανιώνιος 65-70

ΑΓΟ Ρεθύμνου-Ηλυσιακός 95-68

Περιστέρι-ΠΑΟΚ 55-63

Παναθηναϊκός-Ίκαρος Καλλιθέας 97-72

ΚΑΟ Δράμας-Ολυμπιακός 18/2 (17:00)