EuroCup (5η αγωνιστική): Νίζνι Νόβγκοροντ-ΠΑΟΚ 87-53

Με βαριά ήττα στη Ρωσία από τη Νίζνι Νόβγκοροντ ολοκλήρωσε ο ΠΑΟΚ τις υποχρεώσεις του στον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου του EuroCup. Οι Θεσσαλονικείς ηττήθηκαν 87-53, σε αναμέτρηση για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης, και πλέον μετρούν 3 νίκες - 2 ήττες στον 6ο όμιλο. Στον αντίποδα, η Νίζνι πανηγύρισε την 4η νίκη της και παρέμεινε στην κορυφή.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 37-27, 52-38, 87-53

Κάκιστο
το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο ματς. Με λάθη και άστοχες επιθετικές επιλογές, ο «Δικέφαλος» βρέθηκε να χάνει στο 5’ με 10-0, γεγονός που ανάγκασε τον Σούλη Μαρκόπουλο να πάρει το πρώτο του τάιμ άουτ. Οι πρώτοι πόντοι του στο παρκέ προέκυψαν από δύο βολές του Χαραλαμπίδη, με ένα ακόμη καλάθι του οποίου και ένα δίποντο του Πέιν, «έτρεξε» μικρό σερί και μείωσε στο 10-6. Η Νίζνι, με αποτελεσματικότητα από την περιφέρεια, «άνοιξε» εκ νέου τη διαφορά υπέρ της (8’ 17-8), επίπεδο στο οποίο διατηρήθηκε το σκορ με την ολοκλήρωση της περιόδου (19-12). Με αλάνθαστο τον Τόμσον (τελείωσε το ημίχρονο με 2/2 βολές, 4/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), οι Ρώσοι είχαν τον έλεγχο και στη δεύτερη περίοδο. Προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 13 πόντους (13’ 26-13), με τον ΠΑΟΚ να απαντά πρόσκαιρα (26-19),με προσπάθειες του Μπόγρη και του Τσόχλα, με τον πρώτο λίγο αργότερα να κάθεται στον πάγκο, λόγω τρίτου φάουλ. Δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου η Νίζνι βρέθηκε ξανά στο +13 (35-22), με τον Τσαϊρέλη να δρα καταλυτικά (σκόραρε διαδοχικά με βολές και δίποντο), με συνέπεια να φύγει ο ΠΑΟΚ στα αποδυτήρια υπολειπόμενος με 7 πόντους (20’ 37-30).

Με φόρα επανέκαμψε στο παρκέ η Νίζνι, αποκτώντας ξανά «αέρα» 13 πόντων (23’ 43-30), με τον «Δικέφαλο» να αντιδρά άμεσα και με σερί 0-7 να πλησιάζει στους 6 πόντους (25’ 43-37). Η διαιτητική βοήθεια στους γηπεδούχους στα λεπτά ως το τέλος της περιόδου (αυστηρά φάουλ στον ΠΑΟΚ, μια τεχνική ποινή στον Κούπερ και μια στον πάγκο των «ασπρόμαυρων), έδωσαν στη Νίζνι διαφορά 15 πόντων στο 27’ (52-37) και το δικαίωμα ουσιαστικά να αισθάνεται δικό της το παιχνίδι. Το σκηνικό διαμορφώθηκε ιδανικά για τη ρωσική ομάδα στην τελευταία περίοδο, με τον ΠΑΟΚ να καταρρέει και να μην μπορεί να αντιδράσει. Στο 32’ η Νίζνι προηγήθηκε με +20 (64-44) και στο 36’ έφτασε στο +32 (80-48). Στο 38’ η διαφορά «έπιασε» τη μέγιστη τιμή της, τους 34 πόντους (84-50), επίπεδο στο οποίο διατηρήθηκε με το τελευταίο διαιτητικό σφύριγμα (87-53).

* Πριν από την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του φονικού τυφώνα στις Φιλιππίνες

Οι διαιτητές: Σρέτεν Ράντοβιτς (Κροατία), Ράντομιρ Βοίνοβιτς (Μαυροβούνιο), Ομέρ Εστερόν (Ισραήλ)

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΝΙΖΝΙ ΝΟΒΓΚΟΡΟΝΤ: Μπαμπούριν 2, Μπάμπιτ 4, Μπρέζετς 10, Ιβλεφ 3, Αντόνοφ 9 (1), Κβοστόφ 12 (1), Κουμπάνοφ 3 (1), Πάνιν 14 (4), Τόμσον 15 (1), Σαβέλιεφ 2, Μπράντον, Γκολόβιν 13 (1)

ΠΑΟΚ: Πέιν 2, Κούπερ 7 (1), Χαραλαμπίδης 8, Τσόχλας 6, Βουτσίτσεβιτς, Τσαϊρέλης 13, Δέδας, Μαργαρίτης 6, Καλλές 1, Μπόγρης 5, Κασελάκης 3 (1), Λιάπης 2