Λάμψη για τη «βασίλισσα» με το… «καλημέρα»

01:07 19/10/2013 - Πηγή: TNSite
Εύκολο βράδυ είχε στο Κάουνας η Ρεάλ, επικρατώντας της Ζαλγκίρις με 83-63, για την 1η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Euroleague. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο καθώς στη συνέχεια… πάτησε γκάζι φτάνοντας σε μια άνετη νίκη.

Θετική εμφάνιση από τον Γιάννη Μπουρούση ο οποίος πέτυχε πόντους 10. Κορυφαίοι για την «βασίλισσα» οι Μίροτιτς και Γιουλ. 13 πόντους είχε ο Γιασικεβίτσιους και 15 ο Γιαβτόκας για τη

λιθουανική ομάδα.

Το ματς

Ζαλγκίρις και Ρεάλ συμβάδιζαν στο πρώτο δεκάλεπτο του ματς με τη βασίλισσα να ολοκληρώνει με μικρό προβάδισμα τριών πόντων, 16-13. Στην πορεία όμως η ομάδα του Πάμπλο Λασο ανέβασε ρυθμούς και με επιμέρους 10-11 στη δεύτερη περίοδο κατάφερε να οδηγηθεί στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με διψήφια διαφορά (+11, 24-35).

Μίροτιτς, Μπουρούσης και Γιούλ επέστρεψαν φορτσάτοι στο παρκέ και ήταν εκείνοι που οδήγησαν τη Ρεάλ στο +20 (44-64) στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, δίνοντάς της σαφές προβάδισμα για τη νίκη. Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν άνετα στο τελικό 83-63.Τα δεκάλεπτα: 13-16, 24-35, 44-64, 63-83

Ζαλγκίρις Κάουνας (Ζούρος): Πότσιουε, Βενε 2, Λιπκεβίτσιους 4, Κλιμαβίτσιους 4, Γιανκούνας 15 (8 ριμπάουντ), Γιαβτόκας 7, Γιασικεβίτσιους 13 (3), Βετσβαγκαρς, Μιλάκνις 3, Κούπσας, Ντίμσα, 6 (1) Ντέντμπον 9 (1)

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 11 (1), Ρέγες 8, Ντίεθ, Μίροτιτς 18 (3), Ροντρίγκεθ 7, Κάρολ 4, Ντέρντεν 6, Γιούλ 17, Μπουρούσης 10 (1), Σλότερ 2, Μεχρί

Πηγή: Sport-fm.gr