Η ΤΣΣΚΑ έσπασε το αήττητο της Ρεάλ

05:18 24/1/2014 - Πηγή: TNSite
Αήττητο ήταν και πάει! Η Ρεάλ Μαδρίτης άντεξε για 31 φετινά παιχνίδια, ωστόσο σήμερα γνώρισε την πρώτη της ήττα σε όλες τις διοργανώσεις, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να κερδίζει στη Ρωσία με 85-71 για την 4η αγωνιστική του Top-16.

Στο 3-1 πλέον και οι δύο ομάδες, με την ομάδα του Μεσίνα να αγωνίζεται χωρίς Χάινς και Γουίμς! Κορυφαίος ήταν ο Κρστιτς με 18 πόντους, από

14 είχαν Βοροντσέβιτς και Μίτσοφ. Κακό βράδυ για τη «βασίλισσα», το πάλευε κυρίως ο Σέρχι Ροντρίγκεθ.

Το ματςΧαμηλό ήταν το σκορ στα πρώτα λεπτά, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να προηγείται 6-5. Παρά το γεγονός πως ο Τεόντοσιτς σούταρε χωρίς σταματημό, αλλά και χωρίς αποτέλεσμα, οι Ρώσοι έτρεξαν σερί 8-1 και πήραν μια καλή διαφορά με το υπέρ τους 14-6, την ώρα που η Ρεάλ έμοιαζε «μπερδεμένη» επιθετικά. Το black out των Ισπανών συνεχίστηκε, ο Βοροντσέβιτς με τον Κρστιτς ήταν σε καλό βράδυ και το σκορ εκτινάχτηκε στο 23-10 (10’).

Οι Μαδριλένοι ήταν εκτός κλίματος αγώνα. Εντελώς. Και οι γηπεδούχοι δεν έχασαν την ευκαιρία να στείλουν σε επίπεδα διασυρμού την διαφορά, καθώς προηγήθηκαν σχεδόν με 20 πόντους διαφορά (37-18). Το σοκ του -19 φαίνεται πως αφύπνισε τους παίκτες της «βασίλισσας» που πήρε τα πάνω της στα τελευταία 3-4 λεπτά του πρώτου μέρους και με ένα μίνι σερί κατάφερε να πλησιάσει (κάπως) για το 40-30 του ημιχρόνου.

Κι αφού η Ρεάλ είχε κατάφερει να επιστρέψει εν μέρει, με το... καλημέρα στην τρίτη περίοδο, έκανε σερί 7-0, ανάγκασε τον Μεσίνα σε τάιμ-άουτ και το παιχνίδι έγινε εκ νέου ντέρμπι. Οι Ρώσοι δεν πτοήθηκαν απ’ το γεγονός πως έχασαν τη διαφορά και κατάφεραν να ξεφύγουν ξανά, ανεβάζοντας το σκορ στο +10 (56-46). Και πάλι οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και στο 30’ είχαν μειώσει στους τέσσερις, 59-55.

Παρά την πίεση που δέχονταν οι γηπεδούχοι, διατηρούσαν το προβάδισμά τους, χάρη στην πολύ καλή άμυνα που έπαιζαν, αλλά και την επιπολαιότητα των Ισπανών. Έτσι, αντί το παιχνίδι να γίνεται ντέρμπι, η διαφορά εκτοξεύτηκε για ακόμα μια φορά σε διψήφια επίπεδα, με την ΤΣΣΚΑ να προηγείται με 72-61 σε κάτι λιγότερο από 4 λεπτά να απομένουν. Οι παίκτες του Λάσο άρχισαν να νευριάζουν, να τα βάζουν με τους διαιτητές, έγινε και μια αψιμαχία ανάμεσα στους παίκτες, που μόνο προς όφελος των Ρώσων ήταν, που τελικά πήραν άνετα το ροζ φύλλο αγώνα με 85-71!

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 40-30, 59-55, 85-71

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 7, Μίτσοφ 14, Φριντζόν 11, Τζάκσον 8, Πάργκο 2, Κρστιτς 18, Βοροντσέβιτς 14, Κάουν 7, Κριάπα 4 (9ασ.).

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 5, Ρέγιες, Ντίεθ, Μίροτιτς 13, Ροντρίγκεθ 19, Ντάρντεν 11, Γιουλ 15, Μπουρούσης 2, Σλότερ, Μέχρι 4.

Πηγή: Sport-fm.gr