Έκανε...Ματ στην Μπεσίκτας

22:50 27/9/2013 - Πηγή: TNSite

Με καλάθι του Ματ Λοτζέσκι 4'' πριν το τέλος της παράτασης ο Ολυμπιακός νίκησε την Μπεσίκτας με 87-86 και κατέκτησε το "Rixos Cup" στην Κωνσταντινούπολη.

Πολύ μέτριο και χωρίς ρυθμό ήταν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο όπου οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 33-30 αν και βρέθηκαν ακόμα και στο +10 (29-19).Στην επανάληψη η διαφορά έφτασε ακόμα και το +15 (47-32) για τους γηπεδούχους αλλά οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν προηγήθηκαν

με 65-68 και ο αγώνας έγινε ντέρμπι. Στο τέλος της κανονικής περιόδου με το σκορ στο 78-76 ο Σίμονς (μετά από ασίστ του Σλούκα πέτυχε το καλάθι, ισοφάρισε σε 78-78 και έστειλε τον αγώνα στην παράταση.Εκεί με το σκορ στο 86-85 υπέρ τους οι Τούρκοι έκαναν παράβαση 5 δευτερολέπτων στην επαναφορά της μπάλας. Στην επίθεση που ακολούθησε ο Λοτζέσκι με σουτ 4'' πριν το τέλος έγραψε το τελικό 86-87 καθώς η Μπεσίκτας δεν μπόρεσε να σκοράρει στο χρόνο που απέμενε.