Oι Ράπτορς σταμάτησαν την Οκλαχόμα

09:58 23/12/2013 - Πηγή: TNSite
Οι Ράπτορς, με μια καταπληκτική τελευταία περίοδο, όπου έκαναν ένα επιμέρους 29-14, επικράτησαν μέσα στην Chesapeake Energy Arena με 104-98 και οδήγησαν σε μια απρόσμενη ήττα την αντίπαλο τους, που ήταν και η πρώτη για φέτος στην έδρα τους.

Παρά το γεγονός πως στις αρχές της τελευταίας περιόδου, οι Ράπτορς βρέθηκαν πίσω ακόμα και με 10, με πρωταγωνιστές τους Αμίρ Τζόνσον και Τζον Σάλμονς που σημείωσαν 6 και 9 πόντους αντίστοιχα στην τελευταία περίοδο, έκαναν την ανατροπή. Το Τορόντο

από το 93-88, έκανε ένα σερί 10-0 για να περάσει πέντε μπροστά, όμως ένα 5-0 των Θάντερ έφερε το ματς σε ισορροπία, με τον Ντουράντ να ισοφαρίζει με τρίποντο 98-98, 1:39 πριν το τέλος. Δύο βολές του Σάλμονς, έδωσαν προβάδισμα στους Ράπτορς.Οι δύο αντίπαλοι έμειναν χωρίς πόντο για περίπου ένα λεπτό με τον Τζάκσον να χάνει τρίποντο και τον Βαλαντσιούνας να ταπώνει τον Ιμπάκα. Δύο βολές του Αμίρ Τζόνσον έδωσαν αέρα 4 πόντων 14’’ πριν το τέλος, για να υπογράψει τη νίκη ο Κάιλ Λόουρι με δύο βολές.

Ο τελευταίος ήταν και ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 22 πόντους, αλλά και 9 ασίστ, 7 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Ο Τζόνσον είχε 17 πόντους και 13 ριμπάουντ,ο Ντε Ρόζαν 17 και ο Σάλμονς 14, τους 9 ωστόσο στην τελευταία περίοδο. Ο Ουέστμπρουκ είχε 27 και ο Ντουράντ 24 για τους ηττημένους.

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ – Τορόντο Ράπτορς 98-104

Ουέστμπρουκ 27, Ντουράντ 24, Ιμπάκα 9 – Λόουρι 22 (9 ασίστ), Τζόνσον 17 (13 ριμπάουντ), Ντε Ρόζαν 17, Σάλμονς 14

Πηγή: sport-fm.gr