Οι νικητές της ανάβασης Ριτσώνας

17:11 30/3/2010 - Πηγή: Zougla
Με την ανάβαση της Ριτσώνας και με περισσότερους από 110 οδηγούς ξεκίνησε φέτος το πανελλήνιο πρωτάθλημα αναβάσεων. Οι «μάχες» έγιναν παρουσία χιλιάδων θεατών, οι οποίοι είχαν πάρει θέση στη γνωστή ειδική διαδρομή δίπλα από την Χαλκίδα. Τελικά, μετά από δύο περάσματα και σχεδόν 6 αγωνιστικά χιλιόμετρα, αναδείχθηκαν οι νικητές των τριών βασικών κατηγοριών. Την κατηγορία Ν, κέρδισε ο Σταμάτης Κατσίμης με Mitsubishi EVO
9, ο οποίος είχε τεράστια κόντρα με τον Λάμπρο Κύρκο (και ίδιο αυτοκίνητο) τον οποίο κέρδισε για λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο. Το βάθρο συμπλήρωσε ο πρωταθλητής Μάριος Ηλιόπουλος, που ενώ αντιμετώπισε πρόβλημα με το Peugeot 207 S2000 (σασμάν και ανάρτηση) τερμάτισε στην 3η θέση. Στην κατηγορία Α, η πρώτη θέση πήγε στα χέρια τού «συνήθους υπόπτου» Μιχάλη Ευθυμίου, που έτρεξε με Ford Escort WRC. Το βάθρο συμπλήρωσαν ο Γιάννης Ζάγαρης με Peugeot 106 Rallye, ο οποίος κέρδισε τον Αργύρη Τσούλο (Mitsubishi EVO) για μόλις 1 εκατοστό του δευτερολέπτου!!! Τέλος, στην κατηγορία Ε,